banner39

Filistinliler Aksa'ya Akın Ediyor

Yahudilerin Süleyman Tapınağı'nın yıkılmasının yıldönümünü anmak ve Gazze'den çekilmesi'yi protesto etmek için Mescid-i Aksa'ya gireceklerini açıklamalarının ardından binlerce Filistinli, Yahudileri engellemek için camiye akın etti. İsrail Başbakanı Ariel

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Filistinliler Aksa'ya Akın Ediyor

Filistin kasaba ve şehirlerinden binlerce kişi radikal Yahudilerin girmesini engellemek için otobüslerle Mescid-i Aksa'ya gidiyor. Aşırı dinci İsraillilerin, Süleyman Tapınağı'nın yıkılmasının yıldönümünü anmak ve Gazze çekilmesi'ni protesto etmek için Mescid-i Aksa'ya gireceklerini açıklamasından sonra Filistinliler de Yahudilerin girmesini engellemek için camiye akın ediyor. İsrail Polisi karşıt grupların sıcak temasını engellemek içn bölgeye binlerce güvenlik görevlisi sevk ederken, 45 yaşından genç olanların cami çevresine yaklaşmasına izin verilmiyor. Bu arada Filistin Mahkemeleri Başkanı Taysir el-Tamimi Filistin Radyosu'na yaptığı açıklamada, İsrail polisinin radikal Yahudileri değil Mescid-i Aksa'yı savunmak isteyen Filistinlileri engellediğini belirtti. Tamimi, İsrail polisini radikal Yahudi gruplarla işbirliği yapmakla suçladı.
 
Filistin Gazze'ye asker sevkediyor
 
Filistin güvenlik güçleri, İsrail'in Gazze'den çekilmesi süresince güvenliğin sağlanmasına yardımcı olacak askerlerin önceki gün başlayan sevkiyatına dün devam ettiği bildirildi. Üst düzey bir polis yetkilisi, yerleşim bölgelerinin etrafında ve geçiş noktalarında polis ve milli güvenlik askerlerinin yerleştirilmeye başladığını belirtti. Yaklaşık 7 bin beş yüz güvenlik gücünün bugün akşama kadar bölgede konuşlandırılmış olacağı kaydedildi.Filistin yetkilileri Gazze'den çekilmenin sakin bir ortamda geçmesi için İsrail güvenlik güçleriyle ortak hareket etme kararı almıştı. Bu karar doğrultusunda Gazze'de ortak operasyon merkezi kurulmuştu. Filistin güvenlik güçlerinin esas görevinin Hamas ve İslami Cihad gibi örgütlerden gelebilecek roket saldırılarını engellemek olduğu vurgulandı. 
  
Gazze için geri sayım başladı

İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un hararetli tartışmalara yol açan Gazze’den çekilme planı, bu gece yarısı resmen uygulamaya giriyor. İsrail’in, Gazze’den çekilme planını uygulamaya koymasına saatler kaldı. Planın uygulamaya sokulmasıyla Gazze Şeridi’ndeki 21 Yahudi yerleşim biriminde yaşayanların evlerini terketmesi için 48 saatlik bir süresi olacak. Salı gecesine kadar evlerini terketmeyen Yahudi yerleşimciler, gerekirse yaklaşık 40 bin asker tarafından zorla otobüslere doldurularak bölgeden uzaklaştırılacak. Gazze Şeridi’nde yaşayan 8 bin kadar göçmenden birkaç yüzünün şimdiden İsrail’e döndüğü belirtiliyor. Ancak başta Batı Şeria olmak üzere değişik yerlerden yaklaşık 5 bin İsrailli, Gazze Şeridi’nde kalmakta ısrar eden Yahudi yerleşimcilere destek vermek için bölgeye gitti. İsrailli yetkililer, Batı Şeria’daki 4 Yahudi yerleşim biriminin de boşaltılmasını öngören operasyonun 4 hafta içinde tamamlanacağını tahmin ediyor. İsrail askerlerinin çekilmesi sırasında ve sonrasında güvenliği sağlayacak 7 bin 500 Filistinli güvenlik gücü de bölgede konuşlanmaya başladı.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü