Filistinliler büyük felaketin 62. yılında

Filistinliler felaket sonrası terk etmek zorunda kaldıkları evlerinin anahtarlarını hala muhafaza ediyor ve geri döneceklerine inanıyor.

Filistinliler büyük felaketin 62. yılında

 

 Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistinliler Felaketin (Nekbe) 62. yıldönümünü andı. Filistin toprakları, Lübnan, Ürdün ve Suriye'de yaşayan Filistinliler düzenlemiş oldukları gösteri ve etkinliklerle, yıllar önce terk etmek zorunda kaldıkları evlerinin anahtarlarını hala muhafaza ettikleri ve geri dönüş haklarının bulunduğunu bütün dünyaya bir kez daha haykırdı. 

Başka ülkelerin vatandaşı olmayı da reddettiklerini belirten Filistinli muhacirler, işgal altındaki topraklarda direniş metodunu desteklediklerini belirtti. Ramallah'ta siren sesiyle başlayan gösteriler, Kudüs'te İsrail yönetimi tarafından işgal edilme tehdidi altındaki Şeyh Cerrah Mahllesine yürüyüşle start aldı.
 
Gösteriler esnasında Kudüs'ün Filistinlilere ait olduğu, Mescid-i Aksa'nın direniş ve mücadelede simge özelliği taşıyan kutsal topraklar olduğu belirtildi. Suriye'de ise Golan tepelerinden göçe zorlanan Suriyeliler ile Filistinli göçmenler  Ayn el Tine bölgesinde toplandı.
 
Burada da Filistinliler ana vatanlarına geri dönüşün kutsal bir hak olduğunu dile getirerek, mücadelede direnişin gerekliliğini ifade etti. Kuzey İslami Hareketi Başkan Yardımcısı Şeyh Kemal Hatib; 'Filistinler Mekke bile olsa başka bir yere yerleştirilmeyi reddetmektedir.' Dedi.
 
Gazze ve Lübnan'da da binlerce Filistinli sokaklara döküldü. Gazze'de Hamas ve İslami Cihad  iki ayrı program düzenleyerek, 1948 savaşından sonra yaşanan tehciri ve İsrail işgalini lanetledi.

nekbe1.jpg                        nekbe2.jpg

 

 

nekbe3.jpg

 

nekbe4.jpg     nekbe5.jpg

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 19:11
banner53
YORUM EKLE

banner39