banner39

Filo, Gazze ve İsrail'den son haberler / GÜNCELLENDİ

İsrail'in Gazze filosunu engelleme tehditlerine karşı israil basını operasyonun işgalci imajı artıracağı endişesini dile getiriyor.

Arşiv 29.05.2010, 11:27 29.05.2010, 22:34
Filo, Gazze ve İsrail'den son haberler / GÜNCELLENDİ

 

Dünya Bülteni - Adem Özköse Mavi Marmara'dan, Muhammed Murteca Gazze'den bildiriyor

İsrail’in Gazze’ye yönelik uyguladığı ambargoyu kırmak için yola çıkan Mavi Marmara gemisindeki aktivistler sivil direnişe hazırlanıyorlar.

İsrail Ordusu kadın, gazeteci ve çocukların bulunduğu Mavi Marmara gemisine operasyon yapma kararı alırken, gemideki aktivistler de direnmek için son hazırlıklarını sürdürüyor. Güney Kıbrıs’ın 30 mil açıklarında bulunan Mavi Marmara gemisinde hareketli dakikalar yaşanıyor. İsrail’in olası operasyonuna karşı sivil direniş gösterme kararı alan aktivistler İsrail’in tehditlerine de aldırmıyorlar. 

Gemide moraller çok yüksek

Filistin karasularına girmek için Güney Kıbrıs Rum kesiminden gelecek Avrupalı milletvekillerini bekleyen Mavi Marmara gemisindeki yolcuların moralleri çok yüksek. Gemide sürekli olarak direniş marşları söyleniyor, Kur’an okunuyor, dualar yapılıyor. Farklı milletlerden barış elçilerinin bulunduğu gemide aktivistler gemiyi savunmak için kendi aralarında görev dağılımı da yaptılar. Gemiyi savunmak için nasıl bir strateji izleyecekleri hakkında herhangi bir bilgi vermeyen aktivistler “İsrail’e unutamayacağı bir ders vereceğiz ve İsrail ordusu  bütün dünyaya rezil olacak” dediler.  
 
Gemiler Güney Kıbrıs’ta

Filistin’e ilaç, tıbbi malzeme vb. Insani yardım malzemesi taşıyan Gazze filosunun gemileri Kıbrıs’ın güneyinde buluşuyor.

Mavi Marmara gemisi ile üç yük gemisi Kıbrıs’ın güneyinde buluştu. Buluşma noktasına üç geminin daha gelmesi bekleniyor. Gemiler, Kıbrıs açıklarında Avrupa Parlamentosundan gelecek milletvekillerini de bekliyor. Güney Kıbrıs Rum kesimi, parlamenterlerin geçişine izin vermediği için milletvekillerinin gemilere ulaşması gecikmişti.

15 Milletvekillerinin gemilere ulaşmasıyla, gemiler Gazze'ye doğru yola çıkacak. Yedi geminin hareketlerinden tam 25 saat sonra Gazze sularında olması bekleniyor.

Mavi Marmara gemisinde bulunan 578 barış eylemcisi, Gazze’ye ulaşacakları günü bekliyor. Gemide herhangi bir sıkıntı yok. Aktivistler, Filistin’e girmeye kenetlenmiş durumdalar. Gemide herhangi bir rahatsızlığa karşı 9 doktor, 2 hemşire, 2 sağlık memuru hazır bekliyor. Gemide Mescid-i Aksa’nın muhafızı olarak bilinen Şeyh Raid Salah da bulunuyor.

Bu arada İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, sürecin kendi lehlerine doğru ilerlediğini kaydetti. Yıldırım, “Dış İşleri Bakanlığımız, Avrupa Parlamentosu, Fransa Dış İşleri Bakanlığı ve daha bir çok ülkeden hareketimizi destekleyen açıklamalar yapıldı. Ben İsrail'e sesleniyorum. Bu hareketin arkasında bütün dünyanın desteği var. Yapacağız şey, bu gemilerin geçişine izin vermek. En doğrusu da bu. Eğer Gazze’ye yardım ettiğinizi iddia ediyorsanız o zaman gelin bu gemilerin geçişine izin verin. Samimiyetinizi kanıtlayın” diye konuştu.

Başından beri geri adım atmayacaklarını deklare ettiklerini ifade eden Yıldırım, “Biz geri dönmek için yola çıkmadık. 10 bin ton insani yardım malzememiz var. Bize bu emanetleri teslim edenlere söz verdik Gazze’ye gireceğiz diye. İsrail, gerilimi ne kadar tırmandırırsa tırmandırsın asla geri dönmeyeceğiz” dedi.

İsrail basını tepkili

Dünyanın çeşitli ülkelerinden farklı inanç gruplarından oluşan insanların Gazze'ye insani yardım ulaştırma çabalarını İsrail'in zorla engelleme tehditlerine İsrail basınında eleştiriler yükselmeye başladı. Dün ve bugün yayınlanan haber ve yorumlarda, Gazze Filosunun engellemenin İsrailin aleyhine olacağı uyarısı yapıldı.

İsrail basını, Gazze Şeridi’ne ulaşması beklenen “Özgürlük Filosu”nun İsrail ordusunun müdahalesiyle karşılaşmadan bölgeye geçmesine izin verilmesi çağrısında bulundu.

Yediot Ahronot gazetesi muhabiri Avi Trengo, “İsrail tuzağa doğru yelken açıyor” başlıklı makalesinde, Savunma Bakanı Ehud Barak’a hitaben, “Bırak gemiler Gazze’ye ulaşsın” diye yazdı. Gemilerin “Uluslararası Dayanışma Hareketi provokatörleri” tarafından organize edildiğini öne süren Trengo, “Savunma Bakanımızın çocukça tavrı yüzünden Uluslararası Dayanışma Hareketi yine İsrail Savunma Kuvvetleri’ni yenilgiye uğratacak” diye yazdı. Yazar, İsrail komandolarının gemilere baskın düzenlemesiyle, “İsrail’in aptallıklar albümüne bir fotoğraf daha ekleneceğini” belirtti ve “İsrail’in ‘işgalci’ imajını güçlendirme amaçlı bir medya pususuyla karşı karşıyayız” dedi. Yazıda, “provokatörlerin” ve yardımın Gazze’ye ulaşmasına izin vererek halkla ilişkiler açısından kârlı çıkılabileceği belirtildi. 

Haaretz gazetesi ise dünkü başyazısında, “Filistin bayrakları ve afişlerle süslü gemiler İsrail’i tehdit ediyor” dedi. Haaretz, “İsrail’in (Gazze’deki) 1.5 milyon insana çektirdiği acı yalnızca insanlık dışı olmakla kalmıyor, aynı zamanda İsrail’in dünyadaki konumuna aşırı derecede zarar veriyor” diye yazdı. 

İsrail, Gazze’ye yardım konvoyuna engel olmak için yüzlerce denizci askeri ve polisi göreve çağırmıştı. İsrail medyasının haberlerine göre deniz kuvvetlerine ait küçük teknelerle gemilerin etrafı sarılarak megafonlarla yola devam etmelerinin illegal olduğu hatırlatılacak. Yollarına devam ettikleri takdirde yardım gemiler asker ve polisler tarafından ele geçirilecek.
 
İsrail’in planına göre, yakalanan yardım gönüllüleri Ashod limanındaki toplama kampında sorgulanacaklar. Yurtdışı olmayı kabul eden gönüllüler buradan Ben-Gurion havaalanına götürülerek ülkelerine geri gönderilecek. Geçerli pasaportları olmayanlar ise tutuklanacak.

GEMİDE İKİ ALMAN SOL PARLAMENTER VAR, 15 AP VEKİLİ KKTC'DE

Destek amacıyla Alman Federal Parlamentosundan Sol Parti milletvekilleri Annette Groth ve Inge Höger de gemiyle yardım yolculuğuna iştirak ediyorlar. Ayrıca İsveçli yazar Henning Mankell de onlara katıldı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'ndan yapılan açıklamada, aktivistlerin bulunduğu "Mavi Marmara" gemisinin Filistin'e ilaç ve tıbbi malzeme gibi insani yardım malzemesi taşıyan 3 yük gemisiyle Kıbrıs'ın güneyinde buluştuğu, diğer gemiler ve milletvekilleri gelince yeniden hareket edeceği kaydedildi.

10 Avrupa Parlamentosu milletvekili akşam saatlerinde KKTC tarafına geçtiler. Milletvekilleri, KKTC tarafının göstermiş olduğu ilgi ve teveccüh sayesinde filoya katılmak üzere hareket ettiler.

Avrupa Parlamentosu Milletvekillerini, taşıyan gemi yaklaşık 7 saat sonra filoya katılacak.
 
GAZZE DÜĞÜNE HAZIRLANIYOR

Kırk ülkeden insanların bulunduğu gemilerle insani yardım kuruluşları, Gazze'ye yaklaşık 10.000 ton ilaç, inşaat malzemesi ve gıda maddesi gibi maddeleri ulaştırmaya çalışıyor.

Gemilerin yanaşması beklenen Gazze limanında da hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Limandaki tamirat çalışmaları devam ederken, Gazzeliler de karşılama hazırlıkları yapıyor.

Gazze'de bulunan arkadaşımız Muhammed Murteca, Gazzelilerin bir düğüne hazırlanır gibi hazırlandıklarını, filonun onbinlerce kişi tarafından karşılanacağını belirtiyor.

GEMİLERDE DE MORALLER ÇOK YÜKSEK

24 saat içinde İsrail özel kuvvetlerinin operasyon düzenleyeceği iddiaları bile gemilerdeki moralleri bozmadı. Mavi Marmara gemisinde bulunan arkadaşımız, Adem Özköse'nin çektiği fotoğraflar, bu durumu çok güzel bir şekilde yansıtıyor.


resilmler.jpg

Gazze limanında heyecanlı bekleyiş-FOTO

gazze22.20100529161346.jpg

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?