banner39

Filodaki 5 Alman gönüllüden haber alınamıyor

Yardım konvoyunda bulunan on Alman vatandaşından beşinin sağ olduğu tesbit edildi, diğer beşi hakkında henüz tam bir bilgi yok.

Arşiv 01.06.2010, 14:53 01.06.2010, 14:53
Filodaki 5 Alman gönüllüden haber alınamıyor

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

İsrail’in, Gazze’ye yardım filosuna saldırısından sonra, Alman Dışişleri gemilerde bulunan on Alman vatandaşından beşiyle iletişimi sağladı. Dışişleri sözcülerinden biri Berlin’de yaptığı açıklamada, on Alman vatandaşının sağ olduklarını ve sağlıklarının yerinde olduğunu belirtti. Yardım gemisinde bulunan iki Federal Meclis milletvekilinden biriyle yapılan görüşme sonucu bu bilginin elde edildiği bildirildi. Bu arada iki milletvekilinin gemiyi terketmelerine izin verilmiş.

Dışişleri sözcüsü, kalan diğer beş Alman vatandaşı hakkındaki araştırmalarına devam ettiklerini, İsrail yetkilileri ile hem Ashdod limanında hem de Tel Aviv’de sürekli iletişim halinde olduklarını söyledi.

Başbakan Angela Merkel, Ortadoğu’daki son durumu ‘son derece ciddi’ olarak niteledi. Operasyon sonrası İsrail Başbakanı Benjamin Netanjahu ile telefon görüşmesi yapan Merkel, olayın hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturulmasını talep etti. Merkel görüşmede, ‘Önemli olan, olayın genişleyerek kontrolden çıkmasını engellemek için görüşmelerle açıklama yapılması, böylece tarafların sakinleşmesi.’ dedi.

Merkel, İsrail ve Filistinlilerin barış için dolaylı görüşmelere devam etmelerini talep etti. Hamas’ın İsrail’i devlet olarak tanımasının ve İsrail’in de Gazze’ye uyguladığı boykotu sona erdirmesinin doğru olacağını ifade etti.
 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?