banner39

Finlandiya'nın Planı'nı Rumlar bitirdi

Finlandiya'nın Kıbrıs girişiminin başarısızlığa uğramasının sebebi Rum kesiminin Maraş konusunda diretmesi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Finlandiya'nın Planı'nı Rumlar bitirdi

AB dönem başkanı Finlandiya'nın Kıbrıs'a ilişkin girişiminin başarısızlığa uğramasının altında Rum kesiminin Maraş konusundaki ısrarının yattığı öğrenilirken, Türkiye bu başarısızlığın AB ile müzakereleri olumsuz yönde etkilememesini arzuluyor. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Avrupa-Akdeniz Süreci (Euromed) dışişleri bakanları toplantısı için Finlandiya'nın Tampere kentinde bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün bu sabah Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ile yaptğı görüşmede, Türk tarafına herhangi bir öneri getirilmedi.

Tuomioja'nın görüşmenin başında konuya doğrudan girererek durum tespiti yaptığı ve Finlandiya'nın şimdiye kadarki çabalarını daha ileri götürmelerinin mümkün olmadığını ilettiği öğrenildi. Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas ile iki kez görüştüğünü aktaran Tuomioja, Rum kesiminin Maraş konusundaki ısrarlarından vazgeçmediğini bildirdi. Diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin, kapalı Maraş'ın BM gözetimine verilmesi konusunun kapsamlı çözümün bir parçası olarak gören politikasını sürdürdüğüne dikkati çekerek, bu nedenle bütün görüşmelerde Maraş konusunun gümrük birliği ve limanların açılmasıyla herhangi bir ilişkisi olmadığını vurguladığını kaydettiler.

Edinilen bilgiye göre, bununla birlikte Ankara, gümrük birliğiyle ilgili her konuyu görüşebileceğini, AB dönem başkanlığına aktardı. Finlandiya'nın önerilerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının yolun sonu anlamına gelmediğini söyleyen kaynaklar, aralık ayında Türkiye'nin AB ile müzakerelerine ilişkin önemli bir süreç yaşanacağına ve bu son başarısızlığın müzakerelerin gidişatını olumsuz yönde etkilememesi gerektiğine işaret ediyorlar.

GÜL'ÜN TAVRI OLUMLUYDU

Dışişleri Bakanı Gül'ün, bu çerçevede yaptığı ikili görüşmelerde, Türkiye'nin Fin planına ilişkin yapıcı çabalarını hatırlatarak AB'nin gelecek günlerde alacağı kararlarda bu çabaların dikkate alınması gerektiğini AB'li muadillerine aktardığı öğrenildi. Türkiye-AB ilişkilerinin kendi mecrasında ilerlemesi gerektiğini belirten kaynaklar, bu çerçevede her türlü çabanın gösterileceğini vurguladılar. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Murat Özçelik, Finlandiya'nın planının başarısızlığa uğradığının açıklanmasından sonra, "Yapıcı tutumumuza rağmen AB dönem başkanı Finlandiya'nın iyi niyetli girişimlerinin başarısızlığa uğraması nedeniyle Türkiye'nin katılım müzakerelerinin etkilenmemesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

GÜL İKİLİ GÖRÜŞMELERDE BULUNACAK

Euromed toplantısı için Tampere'de bulunan Gül'ün ilerleyen saatlerde AB'nin bir sonraki dönem başkanı Almanya'nın Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve Macaristan Dışişleri Bakanı Kinga Göncz ile ikili görüşmelerde bulunması ve Euromed toplantısı çerçevesinde düzenlencek akşam yemeğine katılması bekleniyor.

Gül'ün özellikle Stenmeier ile görüşmesinde, AB Komisyonunun 6 aralıkta alacağı tavsiye kararı ve Genel İşler Konseyinin 11 aralıkta Türkiye hakkında vereceği karara ilişkin görüş ve temennilerini aktarması bekleniyor. Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik ile görüşmesi, Plassnik'in Tampere'ye gelmemesi nedeniyle iptal edilen Gül'ün, Euromed toplantısından sonra yarın öğle saatlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a NATO zirvesinde eşlik etmek üzere Riga'ya geçmesi planlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?