banner39

Firardaki Karaciç Şiir Kitabı Çıkardı

Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından aranan eski Bosnalı Sırp lider Rodovan Karaciç firarda şiir kitabı yayımladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Firardaki Karaciç Şiir Kitabı Çıkardı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Savaş suçu zanlısı Karaciç'in şiirleri Sırbistan kitapçılarında raflarda yerini aldı. Karaciç'in yayımcısı şiirlerin eline nasıl geçtiğini açıklamadı fakat hepsinin son birkaç ay içinde yazılmış olduğunu söylüyor.

Şiirlerde dağlar, yeşil ormanlar, ırmaklar ve yaban hayvanları anlatılmakta. Bosna savaşı sırasında Sırp güçlerin komutanı olan Karaciç, 8 yıldır firarda.

Radovan Karaciç hakkında Lahey'deki Birleşmiş Milletler mahkekemesi tarafından çıkartılan tutuklama emri, insanlığa karşı işlenmiş suçlar, savaş suçları ve soykırım iddialarına dayanıyor.

Nato önderliğindeki barış gücü askerleri tarafından aranmasına karşın kendisini yakalama girişimlerinden her defasında kaçmayı başaran Radovan Karaciç'in Bosna Sırp Cumhuriyeti sınırı yakınlarındaki dağlık bölgede saklandığı düşünülüyor.

''Asrın Sol Göğsünün Altında'' adlı şiir kitabı, eski Sırp lider Slobadan Miloşeviç'in doğup büyüdüğü kent olan Pozarevac'ta basıldı. Miloşeviç halihazırda Lahey'de soykırım ve savaş suçları iddiasıyla yargılanıyor. Muhabirler, Radovan Karaciç'in 1990'ların başında Bosnalı Sırpların komutanlığına gelmeden önce şair ve yazar olarak tanındığını söylüyor.

Karaciç firardayken en az iki kitap daha yayımladı. Bunlardan biri, çocuklar için yazdığı şiirlerini topladığı ''Mucizeler Var, Mucizeler Yok'' adlı kitap. Diğer kitabı ise ''Gecenin Mucizevi Tarihi'' adlı bir roman. (BBC)

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?