banner39

Fischer: Almanca Kur'an-ı Kerim de mi varmış?

Avusturya C.Başkanı'na Kayseri'de seccade ve Kur'an-ı Kerim meali hediye edildi

Arşiv 21.05.2008, 17:11 21.05.2008, 18:43
Fischer: Almanca Kur'an-ı Kerim de mi varmış?


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Kayseri'ye gelen Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer'e, Kayseri'de Almanca yazılı Kur'an-ı Kerim, tespih ve seccade hediye edildi. İlk kez kendisine böyle bir hediye verildiğini ifade eden Fischer, "Daha önce Kur'an-ı Kerim kitabı hediye edildi. Ancak, ilk kez Almanca yazılı Kur'an-ı Kerim hediye aldım. Almanca olarak yazılısı da mı varmış?" ifadesini kullandı.

Sabah saatlerinde Erkilet Havaalanında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafgından karşılanan Fischer, daha sonra Kent Müzesine geçti. Burada Kayseri ile ilgili görsel, yazılı tanıtımların olduğu videoları seyreden Fischer, şehir hakkında bilgi aldı, daha sonra 6 bin yıllık geçmişi olan Asurlular tarafından kurulan ilk ticari koloni Kültepe Kaniş Karum'u ziyaret etti.

Burada yapılan kazı çalışmaları ve o döneme ait bilgiler alan Cumhurbaşkanı, kazı sırasında çıkartılan çömleği eline alarak basın mensuplarına fotoğraf çektirdi. Kültepe Kaniş Karum'daki kazıların başkanlığını yapan Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, "Kayserilinin ticari zekasının kaynağının burası olduğunu söyleyebiliriz. Odaya kayıt olmayanlar ticaret yapamıyordu. Ancak burada fiyatlar biraz yüksekti" dedi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Fischer, "Tefeci faizi mi varmış ?" diye esprili soru sordu.

Kulakoğlu, ticaret kurallarının krallar tarafından konulduğunu anlatınca, Fischer de "Krallar geçici, tüccarlar kalıcı" ibaresini kullandı. Abdullah Gül, meslektaşı ile daha sonra 1200'li yıllarda Selçuklu devleti tarafından yaptırılan Hunat Camii ve hediyelik eşya çarşısı olarak kullanılan Hunat Medresesini gezdi.

Bu arada, Avusturya Cumhurbaşkanı'nın eşi Margit Fischer, camide, yanında getirdiği eşarbı taktı. Heinz Fischer'e, Almanca bir Kur'an-ı Kerim ve seccade hediye edildi. Fischer, daha önce kendisine Kur'an-ı Kerim hediye edilmesine rağmen ilk kez Almancası ile karşılaştığını anlattı. Abdullah Gül, Fischer'in sorusu üzerine kendisine bilgi verdi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?