banner39

Fiyat farkı artınca özel hastaneler boşaldı

Özel hastanelerin fark ücreti ve SSK`nın katılım payı arttı, hasta sayısı yüzde 40 düştü

Arşiv 13.01.2009, 08:01 13.01.2009, 11:22
Fiyat farkı artınca özel hastaneler boşaldı


Özel hastanelerin aldığı fark ücretinin yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu 10 Türk Lirası katılım payı uygulamasını başlatınca sigortalı hasta kamu hastanelerine döndü.

Özele giden hasta sayısı yüzde 40 düştü. Sektör temsilcileri, fark ücreti sınırlamasının bir an önce yukarıya çekilmesini ve katılım payının 5 TL'ye indirilmesini istiyor. 

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Reşat Bahat, geçen yılın aynı dönemine göre hasta sayılarında yüzde 40 azalma yaşandığını bildirdi. 

Hükümet kanadının yüzde 30 fark sınırını yukarıya çekme sözü verdiğini dile getiren Bahat, 200 bin kişiyi istihdam eden sektörün eleman çıkarmamak için direndiğini belirtti.

Tüm Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Ahmet Karataş da geçen yılın ocak ayında 50 hasta kotasını çok rahat doldurduklarını, bu yıl günde en fazla 30 hastaya bakabildiklerini aktardı.

 Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Derneği (AYSAD) Başkanı Kürşad Özdemir ise yüzde 30 fark uygulamasının ardından gelen 10 TL'lik katılım payının özel sektörü bitirme noktasına getirdiğini söyledi. "

Bunun zararının hastaya yansıdığını vurgulayan Özdemir, "Devlet bize seans başına 20 TL ödüyor. Bu fiyatlarla maliyet karşılanamadığı için bazı merkezler tedaviden kısıyor." şeklinde konuştu.

Özel hastanelerin aldığı fark ücreti artacak
Hükümet, yüzde 30 fark sınırlamasını yukarıya çekmek için harekete geçti. Hastaneleri sınıflandıracak olan sağlık ve çalışma bakanlıkları yüzde 30 fark ücreti standardını yüzde 70'e çıkarmak için talimat verdi.

Hastaneler büyüklüklerine, yatak sayısına ve cirolarına göre sınıflandırılacak. A-B-C-D sınıflarına göre alınan fark ücreti artacak. A sınıfı hastaneler yüzde 70 alırken, B grubu sağlık kuruluşları yüzde 60, C yüzde 40-50 alacak. D grubundaki sağlık kuruluşları ve tıp merkezleri yüzde 30'da kalacak. Kısa sürede hayata geçmesi beklenen düzenlemenin ardından büyük özel hastanelere giden sigortalı hastalar, devletin paket fiyatının yüzde 70'ini ödeyecek. Böylelikle hastanelerin kasasına giren para artacak.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?