FKÖ Gazze'den birlik çağrısı yaptı

FKÖ Merkez Komitesi üyesi Şags, Gazze'de Filistin için birlik çağrısında bulundu.

FKÖ Gazze'den birlik çağrısı yaptı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistinli taraflar arasında uzlaşma sağlanması için aracısız görüşmeleri başlatmak için harekete geçen Filistin Kurtuluş Örgütü Merkezi Komisyonu üyesi Nebil Şags, Gazze'ye yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek birlik çağrısında bulundu.
 
Şags, Gazze'de İslami Direniş Örgütü Hamas yöneticileri ile yapmış olduğu görüşmenin, El Fetih ve Hamas arasındaki uzlaşma girişimlerine sağlayacağı katkının önemini vurguladı. Şags ayrıca, Filistinde birliğin sağlanmasının Gazze'ye İsrail tarafından yıllardır uygulanan ambargonun kaldırılmasında da önemli bir etki yapacağının altını çizdi.
 
İsmail Haniyye ile yaptığı görüşmenin ardından Hamas yöneticilerinden Halil El Lıhye ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Şags, elinde sihirli bir değnek olmadığını anacak iyi niyetli olduğunu ifade ederek; 'Burada da benim gibi düşünlerler olduğunu gördüm.' dedi.
 
Lıhye ise yaptığı açıklamada, Filistin'deki bölünmenin sona ermesi konusunda umutlu olduğunu dile getirerek, Şags'ın kendilerine El Fetih yönetiminin görüş ve önerilerini getirdiğini, Hamas'ın da uzlaşma konusundaki görüşlerinin Şags'a ifade edildiğini söyledi.
 
Şags bir medya kuruluşuna yaptığı açıklamada ise, bu ziyaretin bir hazırlık girişimi olduğunu ifade eetti. El Feth'in yaptığı gibi Hamas'ın da Mısır inisiyatifi olarak bilinen uzlaşma metnini imzalamasını umut ettiğini dile getirdi.
 
Görüşmeler sonunda iki tarafta temasların devam etmesinin gereğini vurguladı. Şags'ın Hamas yönetiminden, Gazze'de yaşayan El Fetih taraftarlarına iyi muamele edilmesi konusunda istekte bulunulduğu da ögrenildi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 18:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35