Ford'u öldürmeye çalışan kadın serbest bırakıldı

ABD Başkanı Ford'a 1975'te suikast girişiminde bulunan Moore 32 yıl hapis yattıktan sonra şartlı tahliye oldu.

Ford'u öldürmeye çalışan kadın serbest bırakıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Gerald Ford'a 1975'te bir suikast düzenlemeye çalışan iki kadından biri olan Sara Jane Moore, 32 yıl hapis yattıktan sonra şartlı tahliye edildi.

ABD Hapishaneler Federal Bürosu (Federal Bureau of Prisons - FBP) sözcüsü Mike Truman, 15 Ocak 1976'da hüküm giyen 77 yaşındaki Moore'un Kaliforniya'nın Dublin şehrindeki kadınlar hapishanesinden tahliye edildiğini duyurdu. 36 yıl hapis yattıktan sonra 77 yaşında iken tahliye edilen Sara Jane Moore'un ömür boyu hapis cezasının şartlı tahliyeye çevrildiği kaydedildi.

Moore ile 29 yıllık bir tanışıklığı olan ve hakkında yayınlanmamış bir biyografi yazan Kaliforniyalı yazar Geri Spieler, "Bir başkana suikast düzenlemeye çalışan birini serbest bırakmalarına çok şaşırdım." dedi.

Ford, 2003'te verdiği bir mülakatta herhangi bir şartlı tahliyeye karşı olduğunu belirterek "Çünkü başkanın hayatta kalması bir şanstı. Kötü niyet aynıdır. Öldürme girişimi aynıdır." demişti.

22 Eylül 1975'te Ford San Francisco'da St. Francis Hotel'inden çıkarken Moore Ford'a bir silah doğrultmuş fakat oradan geçen biri Moore'un ateş etmeye çalışan elini tuttuğundan mermi hedefini bulmamıştı.

Moore tutuklandıktan sonra Ford'u öldüremediğine üzüldüğünü belirtmiş ancak sonra pişmanlık duyarak Ocak 2007'de San Francisco televizyonuna "Başarılı olmadığıma çok memnunum. Yapmaya çalıştığımın yanlış olduğunu şimdi biliyorum." dedi.

Amerikan medyasının haberlerine göre, suikast girimişiminden bir kaç gün sonra Moore, Ford'a bir özür mektubu yazdı fakat Ford cevap yazmadı.

Kaliforniyalı yazar Spieler, Moore hakkında, "Çok kompleks. Çok manupule edilebilir. Korkutucu Amerikalının bir çeşidi. Fakat çok parlak ve çok çekici. Onunla doğrunun ne olduğunu bilmek zor." dedi.

Kasım 1987'den sonra herhangi birinin şartı tahliye edilmesini Kongrenin kaldırdığını söyleyen Truman, Moore'un bu tarihten önce hüküm giymesi sebebiyle şartlı tahliyeye uygun olduğunu kaydetti.

Ağustos 1974'ten Ocak 1977'ye kadar başkan olan Ford 93 yaşında iken 26 Aralık 2006'da ölmüştü.
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2008, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER