Fotoğraf baskısı teknolojiye direniyor

Bir döneme damgasını vuran walkman'ler, MP3 çalarlarla tarihe gömüldü. VHS kaset, CD teknolojisi ile nostalji oldu. Ama bir şey var ki teknolojiye galip geldi: Fotoğraf baskısı...

Fotoğraf baskısı teknolojiye direniyor

Bir döneme damgasını vuran walkman'ler, MP3 çalarlarla tarihe gömüldü. VHS kaset, CD teknolojisi ile nostalji oldu.
El büyüklüğündeki disket sürücünün işlevi kat kat fazlasıyla tırnak boyutundaki USB belleklere taşındı. Tüplü televizyonun yerini 2.5 milimetre kalınlığında LED teknolojisi aldı... Kısacası, teknolojideki değişimle bir döneme damgasını vuran birçok cihaz hatıralarda kaldı.
Ama bir şey var ki teknolojiye galip geldi: Fotoğraf baskısı...
1990'lı yılların başlarında piyasaya çıkan ve kısa bir sürede yayılan dijital makineler ile filmli makineler ve fotoğraf baskısı arasında başlayan ‘teknoloji savaşı'nda filmli makineler kayıp hanesine yazılırken, fotoğraf baskısı varlığını sürdürmeyi başardı. Yetmedi, teknolojiyi de kendine uydurdu...
Bir dönem fotoğraf baskısı için fotoğraf stüdyolarının yolunu tutan tüketici artık başta teknoloji marketleri olmak üzere dört bir yana kurulan baskı makineleri ile kendi işini kendi görüyor. Bastıracağı fotoğrafları ve ebatları kendi seçiyor, renk ayarını kendi yapıyor. Üstelik sudan ucuza fiyatlara... 
 
BASKI TEKNOLOJİSİ GELİŞTİ

Ölümsüzleştirilen anları sadece bilgisayar ekranında ya da dijital fotoğraf çerçevelerinde görmek yetmiyor. Kitabı, gazeteyi ele alıp okumanın verdiği hissiyat, fotoğraflar için de geçerli. Üstelik dijital makineler ve kameralı cep telefonları sayesinde çekim sayısı artınca, baskı teknolojisi daha da gelişti. Baskı makineleri fotoğraf stüdyolarından çıkıp teknoloji marketlere ve alışveriş merkezlerine kadar girdi.
Talebin artmasıyla birlikte Media Markt, Teknosa, Best Buy ve Electro World gibi teknoloji marketlere kurulan baskı makineleri tüketiciler için çekim merkezi haline geldi. Kodak marka baskı cihazlarını Türkiye'ye getiren Nart Bilgisayar İş Geliştirme Müdürü Levend Gürkan, teknoloji marketlerinde yer alan baskı makineleri ile amatör baskı adetlerinin her geçen gün arttığını söylüyor.
Gürkan, "Dijital fotoğraf makinelerine geçildiğinde baskı adetlerinde ciddi bir düşüş meydana geldi. Ancak çekilen fotoğraf sayısı arttıkça tekrar baskıya dönüş başladı. İnsanlar fotoğraflarını kendileri seçerek baskı alabiliyorlar. Ayrıca farklı ebatlarda fotoğraf baskısının yanı sıra davetiye, tebrik kartı, poster, foto kitap gibi özel çözümler de sunuyoruz" açıklamasını yapıyor. 
 
GÜNDE 9500 BASKI
 

Bütün mağazalara baskı cihazları yerleştirdiklerini belirten Media Saturn CEO'su Nuri Topatan ise "Mağazalarımızda günlük baskı adedi toplam 9 bin 500 civarında" diyor.
Mağazalarında 2007 yılından beri baskı hizmeti verdiklerini belirten Topatan, farklı boyutta baskıların yanı sıra kolaj, yıllık ve aylık takvim baskısı, tebrik, davetiye, foto kitaplar ve poster baskılar da yapılabildiğini ifade ediyor.
Topatan, "Dijital makineler artsa da kullanıcılar, fotoğraflarını elle tutmak, çerçevesine koymak istiyor. Dokunmak önemli. Fotoğrafı elinize almak, PC ortamında karşınıza çıkan görüntünün çok ötesinde bir anlam ifade ediyor" diyor.
Fotoğraf baskısına olan talep teknoloji marketlerine kurulan baskı makinelerine rağmen fotoğraf stüdyolarında da işler yolunda. Fotoğraf stüdyosu sahibi Tamer Topal, gelişmeleri şöyle yorumluyor: "Dijital fotoğraf makinelerinin piyasaya sürüldüğü ilk yıllarda baskı adetlerinde dramatik düşüşler yaşadık. Fotoğraf makineleri ucuzladıkça ve yaygınlaştıkça baskı adetleri de artmaya başladı. Ayrıca insanların bilgisi de arttı ve artık daha güzel fotoğraf çekiyorlar. Elektronik mağaza zincirlerinin fotoğraf baskısı işine girmeleri bizi çok etkilemedi. İnsanlar artık cep telefonlarındaki fotoğrafları bile bastırmak için geliyor. Amatör baskılarda gözle görülür bir artış söz konusu."

BASKI MALİYETLERİ DÜŞTÜ

Gelişmelere bağlı olarak baskı maliyetlerinde de ciddi bir gerileme söz konusu. Baskı maliyetlerinin eskiye göre daha uygun olduğunu söyleyen fotoğraf stüdyosu sahibi Tamer Topal, "Dijital makinelerin çıktığı ilk yıllarda 10x15 cm baskısı 60-70 kuruştu. Şimdi 30 kuruşa baskı yapıyoruz" diyor. Tüketicilerin dokunmatik ekranda kendi fotoğraflarını seçerek bastırabildiği sistemlerde ise fiyatlar 10x15 cm için 15 kuruştan başlıyor.
Kaynak / Referans

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2010, 10:28
banner53
YORUM EKLE

banner39