Frankfurt'ta bu sefer Afgan Müslümanlar hedefte

Almanya'nın Frankfurt şehri, camii tartışmalarının merkezi haline geldi.

Frankfurt'ta bu sefer Afgan Müslümanlar hedefte


Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da bu sefer tartışma konusu yapılmak istenen dernek Afganlı Müslümanlara ait Afgan Kültür Derneği. Frankfurt’un Enkheim semtinde sanayii bölgesindeki eski bir işyerini camiiye dönüştürmek isteyen Kültür derneği gerekli resmi müracaatını yaptı. Şu anda Gwinnerstrasse’deki Pakistanlıların Camiinde ibadetlerini eda eden Afganlı Müslümanlar, buranın yetersiz olmasından dolayı, yaklaşık 180 kişilik mescidi ve eğitim faaliyetlerini yapabilecekleri ek bölümleri olan yeni bir camii inşaa edecekler.

Enkheim muhtarlık heyeti adına konuşan Reinhard Müller, mahallelerinin sakin bir bölge olduğunu, burada da yeni bir camiinin inşaa edilmesinin mümkün olduğunu söyledi. ‘Frankfurter Rundschau’ gazetesinde çıkan haberde, mahalle idaresinin olumlu tavrına rağmen, Afganlı Müslümanlara imamlık hizmeti yapan Said Khobaib Sadat hedef gösterilerek yeni bir tartışmanın yolu açılmak istendi.

Gazetenin haberinde, İmam Sadat’ın Anayasayı Koruma istihbarat kurumunda kaydı olduğu bildirilerek ‘nefret vaizi’ tanımlaması yapıldı. Afgan Kültür Derneği başkanı Mohammad Nasim Samet, 57 üyesiyle birlikte derneklerinin İmamları hakkında çıkan haberlere inanmadıklarını, yapılan suçlamaların hepsinin birer komplo olduğunu söyledi. Yeni camii binasında din derslerinin yanısıra gençlere ve ailelere yönelik de hizmetlerin verileceğini söyleyen başkan Samet, kimseyi rahatsız etmek istemediklerini bu yüzden sanayii bölgesinde bir yeri tercih ettiklerini kaydetti.

Derneklerinin kamuyla hiçbir problemlerinin olmadığını ifade eden Samet, yanlış anlaşılmaları önlemek için projelerini memnuniyetle kamuoyuna tanıtacaklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 16:34
banner53
YORUM EKLE

banner39