banner15

Fransa 6 Bin Yel Değirmeni İnşa Edecek

Fransa gelecek on yıl içinde 6 bin yel değirmeni inşa etmek için kolları sıvadı. Kurulacak yel değirmenleri ile rüzgar enerjisinden elektrik ihtiyacının yüzde 12,5'inin karşılanması amaçlanıyor.

Fransa 6 Bin Yel Değirmeni İnşa Edecek

Fransa, alarm zilleri çalan hava kirliliğine karşı 2016 yılına kadar 6 bin yel değirmeni kurmayı amaçlıyor. Ekonomi Bakanlığı tarafından hükümete sunulan öneriye göre kurulacak yel değirmenleri ile elektrik ihtiyacının yüzde 12,5'i rüzgar enerjisinden elde edilecek. Hükümet içerisinde üzerinde görüş birliğine varılan önerinin 2006 yılının başında partlementoda görüşülmesi bekleniyor. Bu uzun vadeli bir proje olarak görülüyor.

Almanya örneği

Fransız parlementosu geçtiğimiz günlerde gelecek yıl içinde inşa edilmesi planlanan rüzgar enejisinden elektrik üreten altı yeni değirmen projesini onayladı. Bir çok Avrupa ülkesinde rüzgar enerjisi ile elektrik üretme projesi hayata geçirildi. Bu konuda Almanya örneğini önüne koyan Fransa 2010 yılına kadar yel değirmeni projesi için 3,5 milyar euro ayırmaya hazırlanıyor.

Bugün Almanya rüzgar enerjisinde 18 Gigawatt enerji elde ediyor. Almanya'da bu uygulama elektrik ihtiyasının yüzde 6'sını karşılarken, Danimarka'da 3 bin 100 Gigawatt elde ederek elektrik ihtiyacının yüzde 22'sini karşılıyor. Belçika gibi küçük bir ülkede de rüzgar enerjisinden 200 megawatt elektrik üretilerek ihtiyacın yüzde 0,6'sı elde ediliyor.

Fransa'da elektriğin yüzde 80'i nükleer santrallerden geliyor

Buna karşın Fransa elektrik ihtiyacının yüzde 80'ini nükleer enerji santrallerinden sağlıyor. Fransa coğrafik yapısı gereği rüzgar enerjisinden yararlanabilecek elverişli bir ülke durumunda. Özellikle kıyı şeritlerinde rüzgar enerjisinden rahatlıkla faydalabilecek olan Fransa'da kırsal kesim sakinleri yel değirmenlerinin doğal görüntüyü bozacağından endişeleniyor. Enerji Kullanımı ve Çevre Ajansı (ADEME)'nin yaptığı bir araştırmaya göre Franzıların yüzde 36'sı bu projeye karşı çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48