banner39

Fransa Dışişleri Bakanı, Maliki'den özür diledi

Her defasından Irak'ı ve Nuri El Maliki'yi eleştiren Fransa Dışişleri Bakanı, Maliki'den özür diledi.

Arşiv 27.08.2007, 14:47 27.08.2007, 14:47
Fransa Dışişleri Bakanı, Maliki'den özür diledi

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'ye yönelik eleştirinin ardından, ''Irak'ın işlerine karıştığı'' için özür diledi.

Kouchner, Fransız RTL radyosuna verdiği demeçte, ''Irak Başbakanı, bu kadar doğrudan, Irak'ın işlerine karıştığım için özür dilememi istiyor, memnuniyetle özür diliyorum'' dedi.

''Sanırım anlamadı ya da ben bu sözleri Iraklı muhataplarımın ağzından duyduğumu yeterince vurgulamadım'' diyen Kouchner, özrünün yine de bir şey değiştirmeyeceğini vurgulayarak, ''Dünyayı öfkelendiren her günkü gerilim ve zulüm karşısında bazı eleştiriler getiren sadece ben değilim'' diye konuştu.

Kouchner, eleştirileri Iraklı muhataplarından duyduğunu bir kez daha vurgulayarak, ''Eğer bu yanlış anlaşılmışsa üzgünüm'' diye ifadesini kullandı.
Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner, Newsweek dergisinde çıkan bir demecinde, ''birçok kişinin başbakanın değişmesi gerektiğini düşündüğünü'', ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a El Maliki'nin ''değiştirilmesi gerektiğini'' söylediğini belirtmişti.

Maliki, önceki gün gazetecilere yaptığı açıklamada, Kouchner'in, ''Irak liderinin görevini bırakması gerektiği'' yolundaki sözleri yüzünden Fransız hükümetinin özür dilemesini istemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?