banner39

Fransa G-20'yi terk edebilir

Fransa Maliye Bakanı, Fransa'nın daha sıkı finansal denetim talepleri karşılanmazsa bu haftaki G20 zirvesini terk edeceğini söyledi.

Arşiv 01.04.2009, 12:07 01.04.2009, 13:14
Fransa G-20'yi terk edebilir

Fransa Maliye Bakanı, Fransa'nın daha sıkı finansal denetim talepleri karşılanmazsa bu haftaki G20 zirvesini terk edeceğini söyledi. Fransa lideri Nicolas Sarkozy daha sıkı mali düzenlemeler istiyor

Christine Lagarde, HardTalk programında yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin "verilen sözlerin tutulmadığını" düşünürse herhangi bir anlaşmaya imza koymayacağını söyledi.

Mali düzenlemelerin sıkılaştırılması G20 zirvesi gündeminin önemli konu başlıkları arasında yer alıyor. Fransa, ABD ve İngiltere'nin istediğinden daha güçlü bir küresel mali gözetim kuruluşu talep ediyor.

Fransa zirveyi terk ederse, bu durum İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve ABD Başkanı Barack Obama açısından bir darbe olacak.

Dünya liderleri Perşembe günü Londra'da buluşarak, ekonomik çalkantıya yönelik önlemleri görüşecek.

G20 üyeleri: Almanya, ABD, Arjantin, AB, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye

Brown ve Obama, bu zirveden çıkacak sonuçların uluslararası ekonomiyi canlandırması umutlarını dile getirmişti. Gordon Brown, "Londra'da buluşan liderler mevcut küresel ekonomiye güven aşılamalı ve ülkelerimizdeki halkların gelecekle ilgili umutlarını tazelemeli" demişti.

Bununla beraber dünya liderleri arasında ekonomik krizle nasıl mücadele edileceği konusundaki fikir ayrılıkları, başka alanlarda da ortaya çıkmaya başladı.

Özellikle Avrupa ülkeleri, 2009 ve 2010 yılları içinde daha fazla kamu harcaması yapılmasına yönelik çağrılara olumlu bakmıyorlar.

Bu arada G20 zirvesi nedeniyle Londra'ya gelecek olan liderlerlerden yeni ABD başkanı Obama'nın bu ziyareti, kendisinin aynı zamanda ilk İngiltere gezisi de olacak.

İngiltere, Obama'nın başkan olarak Avrupa'ya yönelik ilk gezisindeki ilk durağı niteliğinde.

Kaynak: BBC


banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?