banner39

Fransa İngiltere'yi Kızılderililerle işgal edecekmiş

18. yüzyılda Fransa'nın bir Amerikan ordusuyla birlikte İngiltere'yi ele geçirme planı yaptığı ortaya çıktı.

Arşiv 05.10.2009, 02:05 05.10.2009, 08:15
Fransa İngiltere'yi Kızılderililerle işgal edecekmiş


18. yüzyılda Bağımsızlık Savaşı sırasında Fransa'nın bir Amerikan ordusuyla birlikte İngiltere'yi ele geçirme planı yaptığı ortaya çıktı.

Tarihçiler tarafından ortaya çıkarılan plan, bir Fransız generali tarafından hazırlanmış.

Plana göre, 10 bin Amerikan askeri ikna edilecek ve Atlantik'in öteki kıyısında savaşla cebelleşen İngiltere işgal edilecekti.

General, işgal güçlerinin arasında kendi deyimiyle 'vahşilerin' Kızılderililerin de bulunmasını ve bunların İngiltere'de terör yaratmasını istemiş.

Cherbourg'ta komutanlık yaptığı sırada Charles-François Dumouriez tarafından hazırlanan plan, bir kalemle yazılmış ve belgelerin  General Barthélemy Scherer'den kısacası Savaş Bakanlığı'ndan geldiğini belirten bir notta bulunuyor.

Belgelerde, Amerikalıları Atlas Okyanusu'ndan geçirmenin kolay olacağı belirtilirken, başarı garanti olarak görüldüğü İrlanda'ya inecekleri ifade ediliyor.

Belgede sadece 500 Amerikalı yerliyle İngilizlerin yaşayacağı terörün hayal bile edilemeyeceği belirtiliyor.

GÖRÜNTÜLERİ YETER
Hatta planda, yeterince gönüllü 'vahşi' bulunamazsa, Bostonluların yerli gibi giydirilip, boyanabileceği söyleniyor ve "İngilizlerin topluca kaçmaları için sadece görüntüleri bile yetecektir" deniliyor.

İngiliz kuvvetlerinin muhtemel pozisyonu ve gücüne dair tahminlerde de bulunulan belgeye Amerikalıların ne tepki verdiği ya da bundan haberdar olup olmadıkları bilinmiyor.

Exeter Üniversitesi'nden tarih profesörü Jeremy Black, Times'a yaptığı açıklamada, "Bu fantastik, teknolojik anlamda tamamen delice. Atlas Okyanusu'nun geçmenin bir yolu o zaman yoktu" diyor.

"Projet d'une Descente en Angleterre pour l'Année 1779" adlı belge, 6 Ekim'de Londra'da açık artırmaya çıkacak.

Kaynak: Gazeteport

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?