banner39

'Fransa insanlığa bir darbe vurdu'

The Guardian gazetesi, "Fransa Meclisi gerçeğe ve insanlığa muhteşem bir darbe vurdu" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Fransa insanlığa bir darbe vurdu'

İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesi, Avrupa’nın ’Ermeni soykırımı'nı reddetmeyi suç saymak yerine Yahudi katliamını reddetmenin bile suç sayılmaktan çıkarılarak tabuları yıkması gerektiğini öne sürdü. Timothy Garton Ash imzalı makalede, “Fransa Ulusal Meclisi gerçeğe, adalete ve insanlığa muhteşem bir darbe vurdu” görüşü savunuldu.
 
Makalede, “sen çok yaşa Fransa. Ama müsaade et de bu kahraman Avrupa tarihinin bir başlangıcı olsun. Şimdi İngiltere Parlamentosu 1940’ta Rusların Katyn’de Polonyalı subayları öldürmesinin reddedilmesini suç saysın. Bırakın Türk Parlamentosu da Cezayir’de Fransızların isyancılara işkence yaptığının inkar edilmesini suç haline getirsin" denildi.
 
"Bırakalım Almanya parlementosu Sovyet Gulag'ının varlığını reddetmeyi suç saysın" diyen yazar şöyle devam etti:
 
"İrlanda Parlamentosu İspanyol engizisyonunun yaptığı korkunç olayları inkar etmenin suç sayılması için Parlamento'dan bir yasa geçirsin. İspanya Parlamentosu'nun da Sırpların Kosova’da Arnavutlara karşı soykırıma kalkışmadığını iddia edenlere 10 yıl hapis cezası verilmesini öngören bir yasa çıkarmasına izin verelim.

"Ayrıca Avrupa Parlamentosu derhal ABD'li sömürgecilerin yerli ABD'lilere yaptığı muamelenin soykırım olarak tanımlanmasını öngören bir yasa çıkarmalıdır.”
 
"İdam cezası da getirilebilir!"
 
Yazar eksik olan tek şeyin Avrupa Birliği’nde bu 'iğrenç' düşünce suçlarına karşı idam cezası uygulanamayacak olmasını öne sürdü ve “ama zamanla bunu da değiştirebiliriz” dedi.
 
“Fransız-Ermeni lobisi dışında aklı başında hiç kimsenin senatoda reddedileceğinden nerdeyse emin olunan böyle bir tasarıyı nasıl oluyor da ilerici ve aydınlatıcı bir adım olarak gördüklerini aklım almıyor” diyen yazar, “Fransa Parlamentosu nereden oluyor da 90 yıl önce bir milletin bir başka millete ne yaptığın tanımlayacak tarihi terminolojiyi belirleme hakkına sahip olduğunu sanıyor?” diye sordu.
 
“Bu yasanın ahlaki ve tarihi gerekçesi yukarıda bahsettiğim diğer olaylardan daha fazla değildir” ifadesini kullanan yazar, Fransa’da aralarında bir zamanlar adı Varinag Aznavourian olan Charles Aznavour’un da bulunduğu yarım milyon Ermeni kökenli Fransız vatandaşı olduğuna işaret etti.
 
Makalede, “Polonya asıllı İngiltere vatandaşlarının sayısı da en az bu kadar. O nedenle Katyn ile ilgili yasayı da aynı gerekçeye dayandırabiliriz” görüşüne yer verildi.
 
Türkiye'nin AB üyeliğine engel...
 
“Yasayı destekleyenlerin 90 yıllık bir adaletsizliği ortadan kaldırmak için hareket ettikleri şeklindeki yorumlar konusunda pek de emin değilim” diyen yazar, “keşke bundan o kadar emin olabilseydim. Fransız-Ermenilerinin oylarını kapmak için dalkavukluk yapmak ve Türkiye’nin AB'ye girmesine karşı yeni bir engel çıkarmak da diğer gerekçeler” diye yazdı.
 
Savunduğu fikrin, 'I. Dünya Savaşı sonrası katledilip, sürülen ya da canını kurtarmak için kaçmak zorunda kalan Emenilerin çektiklerini' sorgulamayla ilgili olmadığını belirten yazar, “kimse tarihi yasalaştırmaz” dedi.
 
“Gergin ideolojik siyasetin yaşandığı bu zamanda bu tasarı tamamen yanlış yönde atılmış bir adımdır” diyen yazar, “bir yandan biz kendimiz fikir özgürlüğünü kısıtlayıp diğer yandan Türkiye ve Mısır ya da diğer devletleri köhne tarihi, ulusal ve dini konuları yasal koruma altına almak adına ifade özgürlüğünü kısıtlamalarını eleştiremeyiz” dedi.
 
The Guardian'da yer alan haberin orijinal metni

 

Kaynak: CNNTÜRK


 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?