banner39

Fransa NATO'nun genişlemesine karşı

Fransa Savunma Bakanı, NATO'nun Japonya ve Avustralya gibi devletlerle sıkı ilişkiler içine girmesine karşı çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Fransa NATO'nun genişlemesine karşı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Fransa Savunma Bakanı Michele Alliot Maire, NATO'nun Japonya ve Avustralya gibi devletlerle sıkı ilişkiler içine girmesine karşı çıktı.

 

Fransız bakanın bu itirazı, Amerika ve İngiltere'nin Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya ve Güney Kore ile ilişkilerin NATO çerçevesinde geliştirilmesi yönündeki girişimleri üzerine geldi.

 

Fransa Dışişleri Bakanı, Alman Die Welt gazetesinin bugünkü sayısında yayınlanan açıklamasında, bu girişimin bir takım sakıncaları olduğunu belirtti.

 

Fransız bakan, NATO'nun insani faaliyetlerinin daha çok genişletilmesine karşı çıkarak, bu şekilde NATO'nun farklı düşünenlerle çatışmalara karışan uluslararası bir örgüt izlenimi vereceğini söyledi.

 

Michele Alliot Maire, NATO'nun çatışmalar sonrası yeniden yapılanma faaliyetlerine katılmaması gerektiğini söyleyerek, bu görevin ABD'ye ve Avrupa Birliği'ne bırakılması gerektiğini ifade etti.

 

NATO'nun askeri görevlerini yerine getirmekte zorlandığını belirten Fransız bakan, bunun üzerinde taşıyamayacağı yüklerin altına girmesinin mantıksız olduğunu söyledi.

 

NATO'nun genişlemesi konusu, 28 Kasım'da yapılacak NATO zirvesinin gündeminde yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?