banner39

Fransa seçimlerine Bayrou yön verecek

Oyların yüzde 18’ini almasına rağmen safdışı kalan sağın ılımlı adayı François Bayrou’nun ikinci tur için işaret edeceği isimin sonucu belirleyeceği bildirildi.

Arşiv 23.04.2007, 10:48 23.04.2007, 10:48
Fransa seçimlerine Bayrou yön verecek

İktidarın muhafazakar adayı Nicolas Sarkozy, ikinci turda, Fransa’nın ilk kadın cumhurbaşkanı olmaya çalışan sosyalist Segolene Royal ile "teke tek" karşılaşacak.

52 yaşındaki eski içişleri bakanı, 53 yaşındaki hanım rakibine göre bir adım önde görünüyor.

Oyların yüzde 18’ini almasına rağmen safdışı kalan sağın ılımlı adayı François Bayrou’nun ikinci tur için işaret edeceği isim sonucu belirleyecek.

İkinci turun anahtarı durumuna gelen François Bayrou, konuşmasında "Fransa eskisi gibi olmayacak.

İkinci tur için alacağım tün kararlar, seçmenlerimin istediği bu yeni politikaları yürütmeyi hedefleyecektir" demekle yetindi.

Bayrou rengini belli etmese de, partisi Fransa Demokrasi Birliği’nin ağır topları yaptıkları açıklamalarda Sarkozy’nin yanında yer aldıklarını belirttiler.

Daha üç gün önce Bayrou’nun partisinin kurucusu eski Cumhurbaşkanlarından Valery Giscard d’Estaing Sarkozy’nin yanında yer aldığını açıklamıştı.

Bayrou’nun kurmaylarından Simone Veil ve Dışişleri Bakanı Philippe Dousty Blazy de Sarkozy’e destek verdiklerini açıkladılar. Royal’in sonunun, 2002’de Jacques Chirac’a yenilen sosyalist aday Lionel Jospin’e benzeyebileceği yorumları yapılıyor.

İlk anketlerde, 2. turda Sarkozy’nin yüzde 54 ile cumhurbaşkanı olacağını gösteriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?