'Fransa Soykırım Özürü dilesin'

Ruanda Dışişleri Bakanı Charles Murigande, Fransa'dan, 1994 Ruanda soykırımındaki rolünü kabul etmesi ve özür dilemesini istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Fransa Soykırım Özürü dilesin'

Fransa ile geçen Kasımda diplomatik ilişkileri kesen Ruanda, ilişkilerin yeniden başlaması için Fransa'nın soykırımdan ötürü özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Adis Ababa'da düzenlenen Afrika ülkeleri dışişleri bakanları toplantısı sırasında Reuters'ın sorularını yanıtlayan Ruanda Dışişleri Bakanı Murigande, topun artık Fransızlarda olduğunu belirterek, Fransa'ya, “münakaşacı tutumlarını artık bir yana bıraksınlar” çağrısı yaptı. "Fransa, soykırımdaki rolünü kabul etmeli ve özür dilemeli" diyen Murigande, "Özür, iyi ilişkilerin başlangıcı olacaktır" şeklinde konuştu.

Ruanda Fransa'yı ayrıca, eski sömürgesi olan Fildişi Sahili'nde iç savaşa dönüşen karışıklıklar çıkarmakla suçluyor.

Ruanda'nın eski devlet başkanı Juvenal Habyarimana, 1994 yılında uçağının düşürülmesi sonucunda ölmüş ve bu olay soykırımı tetiklemişti. Bir Fransız mahkemesi, geçen kasım ayında Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame hakkında tutuklama emri çıkartmış, Ruanda da bu nedenle Fransa ile ilişkilerini kesmişti.

Ruanda da 800.000 Tutsi ve ılımlı Hutu'nun öldürüldüğü soykırımı düzenleyen askerlerin Fransa tarafından eğitilip yönlendirildiğini belirtiyor. Fransa ise katliamlarda rol aldığı iddialarını yalanlıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?