banner39

Fransa: Türkiye ve Brezilya'nın çabaları olumlu

Fransa Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye ve Brezilya'nın çabaları daima olumlu" açıklaması yaptı.

Arşiv 11.06.2010, 02:07 11.06.2010, 07:38
Fransa: Türkiye ve Brezilya'nın çabaları olumlu


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı , Türkiye ve Brezilya'nın İran'ın uranyum takasına ilişkin çabalarını daima olumlu bulduklarını bildirdi.

Fransa'nın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre, Bakanlık sözcüsü, "Türkiye'nin güvenlik Konseyinde İran'a yaptırımlarla ilgili olarak verdiği oyun kendisi için diplomatik sonuçları olacak mı?, Bu oy AB'ye adaylığını etkileyebilir mi? ve Fransa, Türkiye'nin Batı ve Avrupa ülkeleriyle ilişkilerinin bozulması konusunda endişeli mi?" şeklindeki soruları yanıtladı.

Fransa'nın, Türkiye'yi önemli bir ortak olarak gördüğünü ve onunla bölgesel ve uluslararası konularda sıkı ve daimi bir istişare yürüttüğünü belirten sözcü, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in 22 Mayısta İstanbul'da yapılan Somali Konferansına katılmasının bunun en yakın tarihli örneği olduğunu kaydetti.

Sözcü, bu bağlamda İran'ın nükleer programı konusunda müzakerelerde bulunmasını sağlamak için Altıların gösterdiği çabalara ek olarak, Türkiye'nin ve Brezilya'nın çabalarını "daima selamladıklarını" belirtti.

Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyindeki oyu ile AB adaylığı arasındaki olası bağ hakkında sözcü, Ankara ile AB arasında yürütülmekte olan müzakerelerin kendi dinamiği olan bir süreç olduğunu belirterek, "Müzakerelerde yeni başlıkların açılması için, Türkiye'nin tüm üye ülkeler gibi yerine getirmesi gereken teknik ve siyasi kriterler mevcuttur" ifadesini kullandı.

Fransa'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Pierre Lelouche, 10-12 Haziranda Boğaziçi Enstitüsünün Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkileri yönelik toplantısına katılacak. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?