banner39

'Fransa, Türkiye'de zemin kaybediyor'

Türkiye ile Fransa arasında yaşanan sıkıntılar, Fransız şirketlerinin Türkiye'deki işlerini olumsuz etkiliyor.

Arşiv 15.02.2008, 12:04 15.02.2008, 12:04
'Fransa, Türkiye'de zemin kaybediyor'


Türkiye ile Fransa arasındaki siyasi ilişkilerde yaşanan sıkıntıların Fransız şirketlerinin Türkiye'deki işlerini olumsuz etkilediği belirtildi. Le Figaro gazetesi, "Fransızlar, diplomatik ilişkilerin soğumasının faturasını ödüyor" ifadesini kullandı.

Le Figaro, İstanbul kaynaklı, "Fransa zemin kaybediyor" başlıklı uzun bir haberinde Türkiye ile Fransa arasındaki diplomatik ilişkilerdeki sıkıntıların Fransız şirketleri için yarattığı olumsuz sonuçlara dikkat çekti.

"Fransızlar, diplomatik ilişkilerdeki soğumanın faturasını ödüyorlar" ifadesi kullanılan haberde Fransız patronları örgütü Medef Başkanı Laurence Parisot'un geçen Cuma günü Brüksel'de Türk şirketlerine yaptığı "Fransız şirketlerini dışlamayın" çağrısına işaret edildi.

Parisot'un çağrısını, Alman RWE şirketinin Nabucco projesine katıldığının resmen açıklanmasından üç gün sonra yaptığına işaret eden Le Figaro, oysa "Türkiye, Gaz de France'nın, Türkiye üzerinde Hazar Denizi'ni Avrupa Birliği'ne bağlayacak boru hattı projesine katılmasını veto ederek iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin kötüleşmesi faturasını Fransız gaz şirketine ödettirdi" yorumunu yaptı.

Gazete, iki ülke arasındaki sorunların, Fransız Meclisinin "Ermeni soykırımı"nın reddini cezalandıran tasarıyı onaylaması ve Fransa Cumhurbaşkanlığının Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkmasından kaynaklandığını anımsattı.

FRANSIZ ŞİRKETLERİ İHALE KAZANMIYOR

Nabucco dosyasına yakın bir kaynağa dayanarak Ankara'nın "uyarı yapmak konusunda net bir irade gösterdiği" görüşünü dile getiren gazete, Türkiye'deki Fransız Ticaret Odası Başkanı Ives-Marie Laouenan'ın "Çok uzun bir süreden beri hiçbir Fransız şirketi Türkiye'de doğrudan bir ihale kazanmadı" sözlerine de yer verdi.

Bu çerçevede Eurocopter'in, helikopter ihalesini kazanamadığını, Türk ordusunun Agusta Westland'ı tercih ettiğini, nükleer santral projesinde ise ABD'li Westinghouse'nun favori olarak gösterildiğini yazdı.

Buna karşın Le Figaro, kamu sektörü dışında Fransız şirketlerinin doğrudan yatırımlarındaki artışa dikkat çekerek 2007 yılında Fransa'nın Holanda'nın ardından ikinci sırada yer aldığını vurgularken bu dinamizmin bir göstergesi olarak Axa'nın Oyakbank alımına dikkat çekti.

FRANSIZ İHRACATI ARTMIYOR

Ancak Fransız ürünlerinin Türkiye'deki satışlarında duraklamanın yaşandığına işaret eden Le Figaro, önceki dönemde yılda yüzde 10 civarında bir artış gösteren Fransa'nın ihracatı geçen yıl artmazken Almanya ve İtalya'nın ihracatının 2007 yılının ilk 11 ayında yüzde 17.5 ve 15.8 artış gösterdiğini kaydetti.

Fransız gazetesi de, "Türkiye'nin kötü imajı"nın girişimleri frenlediğini öne sürerken de "Fransızlar, Türk pazarının büyük potansiyelinin farkında olmadıkları" görüşlerini de aktardı.

Silvio Berlusconi'nin İtalya Başbakanlığı döneminde Türkiye'yi ziyaret ettiğinde kendisine eşlik eden şirket yöneticilerinin sayısının 600'ü bulduğunu anımsatan gazete, dış ticaretten sorumlu Fransız Bakan Herve Novelli'nin Pazar günü başlayacak Türkiye gezisine sadece 30 kadar şirketin katılacağına işaret etti.

Kaynak: ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?