banner15

Fransa ve İngiltere Arasında Büyük Ortaklık

Fransa ve İngiltere'nin, yeni nesil uçak gemisinin ortak üretimi için anlaşma imzaladığı bildirildi. İngiltere, 65 bin tonluk uçak gemisinin tasarımı için yaklaşık 450 milyon pound bütçe ayırdı.

Fransa ve İngiltere Arasında Büyük Ortaklık

Anlaşmaya ilişkin mutabakat zaptının, Avusturya'nın İnnsbruck kentinde yapılan AB Savunma Bakanları toplantısına katılan Fransa Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie ve İngiltere Savunma Bakanı John Reid tarafından imzalandığı kaydedildi. Alliot-Marie anlaşmanın imzalanmasından sonra yaptığı açıklamada, ”Bu ittifakımızın en güzel örneği” dedi. Bu imzayla iki bakan tarafından geçen ocakta bu projenin geliştirilmesi için varılan anlaşma sağlamlaştırıldı. İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, Fransa'nın, İngiltere'nin üzerinde çalıştığı bu projeye katılabilmesi için 100 milyon pound ödeyeceği belirtildi.

İngiltere, 65 bin tonluk uçak gemisinin tasarımı için yaklaşık 450 milyon pound bütçe ayırdı.
İngiliz savunma yetkilileri, uçak gemisi projesinin, uygulamaya konulduğu takdirde, yaklaşık 3 milyar pounda mal olacağını kaydediyorlar. Bu proje kapsamında, İngiliz deniz kuvvetleri için HMS Ark Royal, HMS İllustrious ve HMS İnvicible yerine geçecek iki yeni gemi üretilecek. Fransa'ya da bir yeni gemi teslim edilecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48