Fransa ve İngiltere: İnsani yardımları AB denetlesin

İsrail'in kanlı Marmara gemi baskını üzerine Fransa ve İngiltere, "İnsani yardımları AB denetlesin" önerisinde bulundu.

Fransa ve İngiltere: İnsani yardımları AB denetlesin


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Fransa ve İngiltere, İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere saldırısı ve Mavi Marmara gemisindeki 9 kişinin ölümüyle ilgili olarak uluslararası soruşturmadan yana oldukları bildirildi.

İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı William Hague, bazı AB ülkelerini ziyareti kapsamında Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile Paris'teki görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, İsrail'e, Gazze'ye yardım götüren gemiye silahlı müdahalesi konusunda uluslararası soruşturmayı kabul etmesi çağrısında bulundu.

Fransız mevkidaşı Kouchner ile birlikte, 9 kişinin öldüğü söz konusu olayın ''acil, tarafsız, güvenilir ve şeffaf'' bir şekilde soruşturulmasının büyük önem taşıdığına inandıklarını belirten Hague, ''Ve biz, konuyla ilgili inceleme ve soruşturma sürecinin uluslararası özelliği bulunması gerektiğine inanıyoruz. Aynı şeyi İsrail hükümetine bugün bir kez daha söyledim'' dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner de uluslararası soruşturmanın İsrail'in çıkarları için en iyisi olduğunu vurgulayarak, ''bu konuda ABD, Fransa ve BM tarafından doğru bir öneri yapıldığını'' hatırlattı.

Konunun uluslararası bir komisyon tarafından soruşturulması yönündeki öneriye karşılık İsrail'in Washington Büyükelçiliği, İsrail hükümetinin uluslararası soruşturma istemediğini, ancak olasılıkları Washington yönetimiyle görüştüklerini söylemişti.

Hague ve Kouchner'in açıklamalarında, Gazze'ye giden insani yardımlarda silah bulunup bulunmadığının daha önce olduğu gibi yine AB tarafından denetlenebileceği önerisi de dile getirildi.

Gazze'deki durumun savunulacak bir tarafı bulunmadığını vurgulayan Kouchner, ''AB'nin, Avrupa ülkelerinin insani yardımları çok dikkatli bir şekilde denetleyebileceğini ve bunu önerebileceklerini'' söyledi.

Kouchner, ''Gazze'ye giden kargo gemilerini çok iyi bir şekilde denetleyebiliriz. Bunu yapabiliriz ve bunu yapmaktan memnun oluruz'' dedi.

Hague de ''Gazze'ye insani yardım ve normal ekonomik akışın silahsız olmasını sağlamanın mümkün olduğunu'' ifade ederek, ''AB'nin bu konuda daha önce olduğu gibi yardımcı olacağına inanıyorum '' diye konuştu.
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2010, 07:33
banner53
YORUM EKLE

banner39