banner15

Fransa, Yahudi koruculuğu yapıyor

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe, Yahudi soykırımını inkar etmekten daha önce 5 kez mahkum olan Robert Faurisson'un peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Fransa, Yahudi koruculuğu yapıyor

Fransa, İran'da düzenlenen Yahudi soykırımının tartışıldığı uluslararası konferansa katılan Fransız profesör Robert Faurisson hakkında soruşturma açacak. 
 
Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Doust-Blazy, Yahudi soykırımını inkar etmekten daha önce mahkum olan Robert Faurisson'un peşini bırakmayacaklarını söyledi. Fransız profesörün soykırıma bakışı nedeniyle Fransa'da daha önce de soruşturmaya uğradığını belirten bakan, bu yüzden üniversiteden de uzaklaştırıldığını ifade etti.

İran Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Siyaset Merkezi'nin Yahudi soykırımını tartışmak üzere düzenlediği "Soykırıma evrensel bakış" başlıklı konferansa Fransa'dan katılan Faurisson, soykırımı inkardan ülkesinde beş kez mahkum oldu. 30 ülkeden 67 bilim adamının katıldığı konferansı, AB ve ABD, 'kabul edilemez' bularak Tahran'ı eleştirmişti.

Prof. Faurisson, Le Monde gazetesinde yayımladığı "Auschwitz söylentisi" başlıklı açık mektubuyla dikkatleri üzerine çekmişti. Fransız profesör, ekim ayında İran televizyonu Sahar 1'e verdiği demeçten dolayı da 7 bin 500 Euro para ve üç ay tecilli hapis cezasına mahkum olmuştu.

Zaman

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48