banner15

Fransa'da 156 Gösterici Gözaltında

Fransa'da parlamentoda geçtiğimiz hafta kabul edilen istihdamla ilgili yasayı protesto eden üniversite öğrencilerinin boykotu giderek yayılıyor. Son olaylarla 156 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Fransa'da 156 Gösterici Gözaltında

Polis göz yaşartıcı bomba ve basınçlı su kullanarak göstericileri gece yarısından sonra dağıtabildi. Olaylar yüzünden bir haftadır kapalı olan ve sıkı polis kordonu altında bulunan Sorbonne Üniversitesi binası yakınında, gençlerle polis arasında sert çatışmalar yaşandı. Olaylar, 'ilk iş sözleşmesi' yasasının geri çekilmesi için dün yapılan dev gösterinin bitmesinden bir kaç saat sonra meydana geldi.
 
Geçtiğimiz haftaki işgal girişiminden beri Sorbonne Üniversitesi sıkı polis ve seyyar jandarma koruması altında. Binanın ana girişi karşısında bulunan Sorbonne Meydanı'nı yüksek demir bariyerlerle kapatan güvenlik güçleri, dün aksam geç saatlerde, önce 'Sorbonne'a özgürlük', 'Sorbonne'u geri verin', 'polis her yerde, adalet hiçbir yerde'  sloganları atan gençlerle karşı karşıya geldi.
 
Maskeli bazı gençler, görevlilere şişe ve çöp torbaları attı. Gençler bir polis aracını da ateşe vermeye çalıştı. Polis göstericilere göz yaşartıcı bomba ve basınçlı suyla müdahale etti. 30-40 genç gözaltına alındı. Sorbonne Üniversitesi çevresinde gece çıkan bu olaylardan önce Paris, Lille, Nancy ve Rennes kentlerinde düzenlenen gösterilerde yürüyüş sonunda çeşitli şiddet olayları gözlendi.
 
Paris'te yürüyüşün sona erdiği Nation meydanında bir grup genç bir otomobili ateşe verdi, bazı mağazaların vitrinlerini kırdı. Sadece Nation Meydanında polisle çıkan çatışmalarda 54 kişi göz altına alındı, dört polis atılan cisimlerle yaralandı. Bu rakamlarla birlikte ülkenin farklı bölgelerinde gözaltına alınanların sayısı 156'yı buldu.
 
Olayların gelişimi
 
Ünlü Sorbonne Üniversitesi 10 mart perşembe akşamı öğrenciler tarafından işgal edilmiş, kısa sürede binaya giren polis, cop ve göz yaşartıcı bombalarla işgale son vermişti.
 
Sorbonne 1968 gençlik olaylarından beri ilk kez bu tip eylemlere tanık oldu.
 
Hükümete destek düşüyor

Hükümet yasanın istihdamı artıracağını, öğrenciler ve işçi sendikaları ise yasanın sosyal haklara darbe olduğunu düşünüyor.Kamuoyu araştırmaları ayrıca, giderek artan gösteriler karşısında zor duruma düşen hükümet ve Başbakan de Villepin'in halk desteğinin düştüğünü gösteriyor.
 
Fransa'da son yapılan kamuoyu araştırması, 'seçmenlerin yüzde 68'nin, yasanın geri çekilmesine destek verdiğini' ortaya koyuyor.
CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48