banner15

Fransa'da 3 Milyon Kişi Sokaklarda

Fransa'da yeni istihdam yasasını protesto amacıyla yapılan 1 günlük genel grev ülkede etkili olurken, milyonlarca kişi de sokaklara çıktı. (CGT) Başkanı Thibault, Fransa genelinde 3 milyon kişinin gösteri yaptığını, bunun da ''tarihi bir rakam

Fransa'da 3 Milyon Kişi Sokaklarda

Fransa'da sağcı UMP Hükümeti’nin hükümetinin gençlere yönelik yeni istihdam yasasına öğrenci ve sendikaların tepkileri sürerken, bugün ülke genelinde başlayan genel grev hayatı felç etti. Fransa genelinde 3 milyon kişi sokaklara çıkarken, Paris’te 700 bin kişi toplandı. Özellikle ulaşım, okullar, gaz elektrik kurumları, posta ve daha birçok kurum ve kuruluşta etkisini gösteren genel grev radyo ve gazetelerde de hissedildi. Sokağa dökülen yüzbinlerce emekçi ve öğrenci hükümete yeni istihdam yasasını çekmesi uyarısında bulunurken Paris'teki yürüyüş yoğun güvenlik önlemleri altında başladı. Fransa'da tarihi bir yürüyüşün gerçekleştiğini söyleyen CGT Sendikası Genel Sekreteri Bernard Thibault basına yaptığı açıklamada bugün Fransa'da 3 milyon insanın yürüdüğünü belirtti. Özellikle dün akşam saat 20:00’de yedi sendikanın yaptığı çağrı üzerine kitle ulaşım araçları çalışanları, öğretmenler, gaz ve elektrik kurumu çalışanlarının greve yoğun katılım sağladığı gözlendi. Demir yollarında ulaşım aksaması yarın sabah saat 08:00’e kadar devam edecek. Sendika temsilcileri kitle ulaşım araçlarında ulaşımın bazı yerlerde üçte iki bazı yerlerde ise yarısının sağlandığını belirtiyorlar. Sabah saatlerinden itibaren şehirlerarası hızlı tren (TGV) seferlerinde yüzde otuz oranında aksama yaşanırken Paris ve civarına yolcu taşıyan RER tren hatlarında da ulaşım yüzde elli oranında aksadı. Paris içinde ise 2, 6 ve 7 metro hatlarında ulaşım yarıya aksarken geriye kalan diğer metro hatlarında ulaşım yüzde yetmiş beş oranında sağlandı. Paris'teki metro ve trenleri tıkış tıkış dolduran yolcuların yer yer dakikalarca beklemesi sık sık hükümete küfürler yağdırmasına sebep oldu.

Bazı kentlerde hayat felç oldu

Tren hatlarında ulaşımın yüzde altmış oranında aksadığı Fransa’nın güneyindeki Marsilya kentinde ise hatların tamamen felç olduğu aktarıldı. İngilere sınırındaki Nord Pas de Calais’de de ulaşım aynı oranda aksadı. Bununla beraber sabahın erken saatlerinde sokakları dolduran yüzbinlerce Marsilyalı hükümete istifa çağrısında bulundu. Lille kentinde hiçbir kitle ulaşım otobüsünün çalışmadığını bildiren sendika yetkilileri, Valences’da da ulaşımın durma noktasında olduğunu kaydettiler. Sabah saatlerinde edinilen bilgilere göre Bordeaux’da da ulaşımın yarı yarıya, Nancy’de ise yüzde elli beş oranında aksadı. Fransız havacılık sendikalarının büyük bir kısmı greve destek verirken Sivil Havacılık İdaresi, bazı uçuşların iptal edildiğini ve yolcuların bilgi için firmalarla temasa geçmelerini istedi.

Le Monde greve gitti 
 
Fransa’nın en çok satan gazetelerinden Le Monde, Fransa genelinde 3 milyon kişinin katıldığı grev ve eylemlerde yerini alarak bugünkü sayısını çıkarmadı. Kamu hizmetleri, özel sektör ve ulaşım ağlarında yaşanan grevle kara bir Salı yaşayan Fransa’da gazete ve radyolar da grev yaptı. Bunlar arasında Fransa’nın yüksek tirajlı gazetesi Le Monde da bulunuyor. Grev nedeniyle bugünkü sayısını çıkarmayan Le Monde gazetesi sadece internet üzerinden yayın yapıyor. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48