banner39

Fransa'da aynı anda ilk kez yüz ve el nakli yapıldı

Fransa'da bir hastaya ilk kez aynı anda kısmi yüz ve el nakli yapıldı

Arşiv 07.04.2009, 16:21 07.04.2009, 17:22
Fransa'da aynı anda ilk kez yüz ve el nakli yapıldı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Başkent Paris'teki Creteil bölgesindeki Henri Mondor hastanesinde onlarca Fransız doktorun görev aldığı ameliyatta, 30 yaşındaki bir erkek hastaya aynı anda kısmi yüz nakli ve 2 el nakli yaparak dünya genelinde bir ilke imza attı.

Paris Hastaneleri kuruluşunun açıklamasında, ameliyatın geçen cumartesi gecesi başladığı ve yaklaşık 30 saat sürdüğü belirtildi. Ameliyat, dünya genelinde yapılan altıncı yüz nakli olurken, aynı anda el naklinin de yapıldığı ilk ameliyat olma özelliğini taşıyor.

Ameliyatın ilk bölümünde hastanın yanan yüzünün üst kısmına nakil yapılırken, daha sonra iki el, bütün sinirler ve damarlar başarıyla birleştirilerek hastaya nakledildi.

Nakledilen organların beyin ölümü gerçekleşen bir başka hastadan, ailesinin rızasıyla alındığı açıklandı.

Açıklamaya göre, 2004'te geçirdiği kazada feci şekilde yanan hastaya 2 el ve kısmi yüz nakledilmesi için yapılan ameliyatta 40 kişi görev yaptı.

Yüz naklini Henri Mordor hastanesinden Profesör Laurent Lantieri ve Doktor Jean-Paul Meningaud'nun ekibinin, ellerin naklini ise Saint-Antoine hastanesinden Doktor Christian Dumontier'nin ekibinin yaptığı kaydedildi. Fransa`da 2005 yılında ilk yüz nakli Isabelle Dinoire isimli bir kadına yapılmıştı.

Profesör Lantieri'nin ekibi, 10 gün önce de 28 yaşındaki bir erkek hastaya yüz nakli yapmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?