banner15

Fransa'da cumhurbaşkanlığı yarışı

Fransa'da sosyalistlerin merkez sağ partisi de cumhurbaşkanlığı seçimi için aday belirleme sürecini başlattı.

Fransa'da cumhurbaşkanlığı yarışı

İçişleri Bakanı Nikolas Sarkozy parti içinde ocak ayında yapılacak seçimin en şanslı adayı olarak görülüyor. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Sarkozy'nin Savunma Bakanı Michele Aliot-Marie ve diğer isimlerle yarışabileceği belirtiliyor.

Paris'ten BBC muhabiri Caroline Wyatt'ın haberi. Son yıllarda Fransa solunda iç kavgalar eksik olmuyordu. Ancak Sosyalistler, cumhurbaşkanlığı adaylığında Segolene Royal'in etrafında birleşerek alışılmadık bir dayanışma örneği sergilediler.

Şimdi kavbga sırası Fransa sağında. İçişleri bakanı Nicolas Sarkozy'nin iktidardaki merkez sağ UMP'nin gelecek yılki seçimlerde cumhurbaşkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Sarkozy, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ı iktidara taşıyan ve kendi vizyonuna göre şekillendirdiği partinin lideri. Bununla birlikte Sarkozy, neredeyse beş yıldır hükümette yer almasına rağmen, kendisini geçmişin başarısızlıklarında payı olmayan bir siyasetçi olarak konumlandırmış durumda.

Chirac ile en yakın müttefikleri Başbakan Dominque de Villepin ve Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie, aşırı hırslı çizgisi nedeniyle Sarkozy'den son derece rahatsız.

Kazanmaları olası görünmemesine rağmen hem Başbakan hem de Savunma Bakanı muhtemel aday adayları arasında. Bu kişiler için başka bir alternatif cumhurbaşkanlığı seçimine bağımsız olarak katılmak. Ancak bu durumda sağın oylarının bölüneceği, bunun da solun adayı Segolene Royal'in işini kolaylaştıracağı söyleniyor.

BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35