banner15

Fransa'da Grev Hayatı Felç Etti

Fransa'da sağcı UMP Hükümeti’nin hükümetinin gençlere yönelik yeni istihdam yasasına öğrenci ve sendikaların tepkileri sürerken, bugün ülke genelinde başlayan genel grev hayatı felç etti. Özellikle ulaşım ve okullarda hissedilen genel greve radyo ve ga

Fransa'da Grev Hayatı Felç Etti

Özellikle dün akşam saat 20:00’de yedi sendikanın yaptığı çağrı üzerine demir yolları ulaşımı çalışanlarının greve yoğun katılım sağladığı gözlendi. Demir yollarında ulaşım yarın sabah saat 08:00’e kadar devam edecek. Sendika temsilcileri demir yollarında ulaşımın bazı yerlerde üçte iki bazı yerlerde ise yarısının sağlandığını belirtiyorlar. Sabah saatlerinden itibaren şehirlerarası hızlı tren (TGV) seferlerinde yüzde otuz oranında aksama yaşanırken Paris ve civarına yolcu taşıyan RER tren hatlarında da ulaşım yüzde elli oranında aksadı. Paris içinde ise 2, 6 ve 7 metro hatlarında ulaşım yarıya aksarken geriye kalan diğer metro hatlarında ulaşım yüzde yetmiş beş oranında sağlandı.

BAZI KENTLERDE HAYAT FELÇ OLDU

Özellikle tren hatlarında ulaşımın yüzde altmış oranında aksadığı Fransa’nın güneyindeki Marsilya kentinde ise hatların tamamen felç olduğu aktarıldı. İngilere sınırındaki Nord Pas de Calais’de de ulaşım aynı oranda aksadı. Lille kentinde hiçbir kitle ulaşım otobüsünün çalışmadığını bildiren sendika yetkilileri, Valences’da da ulaşımın durma noktasında olduğunu kaydettiler. Sabah saatlerinde edinilen bilgilere göre Bordeaux’da da ulaşımın yarı yarıya, Nancy’de ise yüzde elli beş oranında aksadı. Fransız havacılık sendikalarının büyük bir kısmı greve destek verirken Sivil Havacılık İdaresi, bazı uçuşların iptal edildiğini ve yolcuların bilgi için firmalarla temasa geçmelerini istedi.

SAĞCI RADYOLAR YAYINLARINI KESMEDİ

Genel grev ulaşım sektörü yanında posta hizmetleri, elektrik ve gaz kuruluşları ile telekomünikasyon hizmetlerinde de görülürken sağcı ve hristiyan radyoların normal yayınlarını sürdürmeleri ve greve gidenlerle normal yaşamını sürdürenler diye iki Fransa ayırımı yapmaları dikkat çekti. Fransız sendikalar CGT, CFDT, FO, CFTC, CFE-CGC, FSU, Unsa, Solidaires ile öğrenci sendikaları Unef, Fidl ve UNL grev çağrısı yanında öğle saatlerinden itibaren halkı sokaklara dökülerek tepkilerini yürüyüş ve mitinglerle dile getirmeye çağırdılar.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMELERİ

Fransa genelinde 135 ile 200 arasında eylemin yapılması beklenirken, daha önce öğrenci eylemlerine katılan banliyö çocuklarının eylemcilerin cep telefonlarını ve fotoğraf makinelerini gaspetmeleri ve sağı solu kırıp dökmelerinden dolayı polis Paris başta olmak üzere ülke çapında yoğun güvenlik önlemleri aldı. Onbinlerce insanın katılması beklenen Paris’teki büyük yürüyüş saat 14:30’da Place İtalie’de başlayacak ve Republique Meydanı’nda mitingle son bulacak.

Bu arada hükümet temsilcileri öğrencilerin haftalardır süren eylemleri ve sendikaların taleplerine henüz bir karşılık vermezken sendika temsilcileri hükümetin taleplerine olumlu cevap vermemesi halinde grevi bütün yaşam alanlarına yayacakları uyarısında bulundular. Üniversite öğrencilerini buluşturan Ulusal Öğrenci Koordinasyonu ise hükümetin istifasını istedi. Fransa’da 84 üniversitenin 67’sinde işgal ve boykot eylemlerini sürdüren öğrenciler de olumlu cevap almamaları halinde grevden sonra da protesto eylemlerini artıracaklarını açıkladılar.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48