banner15

Fransa'da Hayat Duracak

Fransa'da öğrenciler ve sendikalar bugün tartışmalı çalışma yasası aleyhinde genel greve gidiyor. Ulaşım, eğitim ve posta çalışanlarının katılacağı eylem ülkede pek çok sektörü felç edecek.

Fransa'da Hayat Duracak

Fransa'da öğrenciler ve sendikalar bugün tartışmalı çalışma yasası aleyhinde genel greve gidiyor. Ay başından bu yana süren eylemlerde şu ana dek gösterilerin başını öğrenciler çekiyordu. Ancak bugün eğitim, ulaşım ve posta gibi kamu sektörü çalışanları da genel greve katılıyor. Ülke genelinde yüzden fazla gösteri düzenlenmesi planlanıyor. Eylemler öncesi özellikle başkent Paris'te güvenlik önlemleri arttırıldı. Kentte dört bin polis, olası şiddet olaylarını engellemek üzere görev yapıyor. Hükümet yeni yasanın gençler arasında işsizliği azaltacağını, protestocular ise gençlerin iş güvencesini baltalayacağını savunuyorlar.

Fransa'da, üniversite mezunu olmayan genç nüfus arasında işsizlik oranı yüzde 40'a ulaşıyor. Başbakan Dominique de Villepin, işten çıkarmaları kolaylaştırarak, gençlere yeni iş sahaları açacağını savunuyor. Öğrenciler ve sendikalar ise hükümetten yeni yasayı geri çekmesini istiyor. Başbakan de Villepin, şu ana kadar geri adım atmadı. Sendika temsilcileri ile görüşmeye devam etmek istediğini söyleyen Başbakan Villepin sadece yasada iki ayrıntı üzerinde değişiklik yapabileceklerini söylüyor: İş akdi için 'iki yıl olarak öngörülen süre' ve 'gerekçe' hükmü. Zira halihazırda işverene ilk iki yılda çalışanı gerekçe göstermeden işten çıkarma hakkı veriliyor. Kamuoyu yoklamaları, seçmenlerin yüzde 68'inin yasanın geri çekilmesine destek verdiğini ortaya koyuyor. (BBC)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48