banner15

Fransa'da İslam'a devlet denetimi işlemedi

Devletin denetiminde kurdurulan Müslüman Konseyi, işlevsiz hale geldi.

Fransa'da İslam'a devlet denetimi işlemedi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Şimdiki Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin içişleri bakanlığı döneminde kurulan Fransa Müslümanlar Konseyi çıkmaza girdi.

Resmi bir mahiyeti olan konseyin, müslümanları kontrol altına alması amaçlanıyordu. Bunu başaramayan konsey, iç mücadeleler, eleştiriler ve ülkede köktencilerin durumunu kuvvetlendirdiği suçlamalarından dolayı tıkanma noktasına geldi.

Sarkozy'in Fransa Müslümanlar Konseyi'ni, rakip Müslüman grupları biraraya getirmek ve ülkede ikinci din durumunda olan İslam'ı denetim altına almak amacıyla beş sene önce kurulmuştu.

Konseyin görevleri arasında hac işlerini organize etmek, hapishanelere din adamı tayin etmek, ülkedeki Müslümanların üzerinde yabancı ve radikal tesirleri önlemek bulunuyor.

Siyasal İslam konusunda yazılarıyla tanınan Olivier Roy, 5 sene sonra konseyin gerçekleştirdiklerinin bir hiç olduğunu iddia etti.

Roy, "İşe yaramadı. Ne imamların eğitiminde ne hapishanelere din adamı tayininde, konsey, hiçbir fayda sağlamadı. Konsey hiçbir şey de işe yaramadı" dedi. 
Oliver Roy, konseyin kontrolü üzerinde, Fas ve Cezayir arasında büyük mücadeleler yaşandığına da dikkat çekti.

Bir devlet projesi olarak başlayan konseyin, başarısız olacağı, daha önce de bazı Fransızlar tarafından vurgulanmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 17:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35