banner15

Fransa'da Öğrenciler Hükümeti Zorluyor

Fransız öğrencilerin hükümetin yeni iş yasasına yönelik protesto eylemleri sürüyor. 68 öğrenci hareketinin sembolü Sorbonn Üniversitesi önünde biraraya gelen öğrenciler Paris sokaklarında trafiği alt üst ettiler. Bir çok yerde ise polisle çatışmalar yaşan

Fransa'da Öğrenciler Hükümeti Zorluyor

Halen kapalı olan Sorbonne üniversitesi önünde bilgilendirme standı açan CPE kontratı karşıtı öğrenciler, yanı başlarındaki kontrat yanlısı sağcı öğrencilerle yer yer tartışmalara girdiler. Akşam saatlerinde ise yaklaşık 300 kişiden oluşan bir grup öğrenci Saint Michel bulvarıdan yürüyürek Sorbonne Üniversitesi önüne geldi. Burada 13 öğrencinin gözaltında olduğu anonsu yapılması üzerine, grup Adalet Sarayı’na doğru yürüyüşe geçti.

ADALET SARAYI ÖNÜNDE GERGİNLİK

Polisin kurduğu barikatlarla yolun kesilmesi üzerine öğrenciler başka bir yoldan koşar adımlarla saat 18.30’da Adalet Sarayı’na ulaştı. Geçtikleri yolları trafiğe kapatan öğrenciler, Adalet Sarayı önünde polise ellerine geçen taş ve nesneleri fırlatarak “arkaşlarımızı serbes bırakın’’şeklinde sloganlar attı. Polisin Adalet Sarayı etrafında güvenlik koordonu oluşturmasının ardında öğrenciler Paris’in en işlek semtlerinden olan Chatelet’e yürüdüler.

Meydandaki kavşağı dakikalarca trafiğe kapatan öğrenciler, Paris Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşmak için Seine nehri kıyısındaki yolu trafiğe kapatarak yürüyüşe devam ettiler. Göstericiler koşar adımla belediye binasının bulunduğu meydana girerek, belediye kapısını zorladılar. Kısa bir süre sonra onlarca kasklı ve coplu polis meydana girdi. Belediye önünde barikat kuran polise şişe ve çeşitli nesneler fırlatıldı.

BELEDİYE ÖNÜNDE ÇATIŞMA

Polisin gençlerin üzerine hızla yürümesi üzerine sıcak anlar yaşandı. Gençler havai fişek, limon ve ellerine geçirdikleri nesnelerle karşılık verdi. “Polis her tarafta adalet hiçbir yerde’’ sloganı atan öğrencilere karşı polis biber gazı kullandı. Çok sayıda gösterici ve olayı izleyen gazeteci biber gazından etkilendi.

Öğrenciler girdikleri dar sokaklarda polis tarafından kıstırılmamak için hızlı bir şekilde George Pombidou Kültür Merkezi’ne doğru yol aldı. Buradan da Les Halles’deki Fontain d’İnnocent meydanında biraraya gelen öğrenciler meydanda tartıştıktan sonra bir sonraki hedefinin Les Halles metrosu önündeki polis karakolu olduğunu duyurdular.

KARAKOLA BASKIN

Öğrencilerin saat 19.30 sıralarında polis karakoluna yürümesi üzerine dışardaki polisler hızlı bir şekilde karakol içine girerek kapıları kapadı. Eylemciler karakola ellerindeki nesneleri firlatarak yaklaşık 20 dakika eylemlerini sürdürdü.

Takviye polis güçleri gelmeden öğrenciler Louvre Müzesi’ne doğru yürüyüşlerine devam etti. “Sefalet eken öfke biçer’’, ‘’Chirac, Villepin, Sarkozy, deneme süreniz sona erdi’’ sloganlarını atan göstericiler, Louvre Müzesi önünde polis barikatı ile karşılaştı. Ancak göstericiler yoluna devam ederek Sein nehri kıyısındaki yoldan tekrar Adalet Sarayı’na gitme kararı aldı. Chatelet meydanına geri gelindiğinde, nehir üzerinden Adalet Saray’ına ulaşmaya çalışan göstericiler köprünün öbür ucunda polis barikatıyla karşılaştı.

ŞEHİR TİYATROSU İŞGAL EDİLDİ

Bunun üzerine göstericiler geri dönerek Chatelet kavşağını yeniden trafiğe kapattılar. Daha sonra ise Şehir Tiyatro’suna girerek burada sanatçıların desteği istendi. Gençler polis barikatının olmadığı bir sonraki köprüden koşar adımlarla Saint-German bulvarına ulaştı. Burada yol trafiğe kapatan öğrenciler, Saint-Michel bulvarına girerek saat 20.00’de Sorbonne üniversitesi önüne geri geldiler. Üniversite önünde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, eylemciler “Sorbonne bizimdir, polisin değil’’ sloganı atarak geç saatlere kadar Saint Michel bulvarını trafiğe kapattıları.

64 ÜNİVERSİTE GREVDE

Öte yandan öğrenciler bugün Fransa genelinde eylemlerde bulunacaklar. Ayrıca Paris’te yapılacak gösteriye binlerce kişinin katılması bekleniyor. Eylemler karşısında Başbakan Dominique de Villepin ise, diyaloğa açık olduğunu söyledi. Ayrıca dün akşam Latin semtinde polisle öğrenciler arasında çıkan çatışmada 6 öğrenci gözaltına alınırken, en büyük öğrenci sendikası UNEF’e göre sadece Çarşamba günü 64 üniversite grev ve blokaj eylemleri gerçekleşti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48