banner15

Fransa'da Öğrenciler Polisle Çatıştı

Fransa'da hükümetin planladığı yeni yasaya karşı düzenlenen protesto gösterilerinde çatışmalar yaşandı. Paris'te yaklaşık 150, diğer kentlerde de toplamda en az 50 kişi gözaltına alındı.

Fransa'da Öğrenciler Polisle Çatıştı

Fransa'da hükümetin planladığı yeni bir yasaya karşı düzenlenen protesto gösterilerinde çatışmalar yaşandı. En büyük çatışmalar, polisin göstericiler üzerine gözyaşartıcı gaz sıktığı Paris'te çıktı. 80 diğer kentte de protesto gösterileri düzenlendi ve bu kentlerin bazılarında da gerginliklerin yaşandığı belirtiliyor. Göstericiler, 26 yaşın altındaki kişilerin işten çıkarılıp, işe alınmasını kolaylaştıran ve işverenin açıklamaya gerek olmaksızın feshedebileceği iki yıllık iş sözleşmeleri yapılmasını öngören yasaya karşı çıkıyor. Cumhurbaşkanı Jacques Chirac konu hakkında müzakereler yapılması çağrısında bulundu, ancak yeni yasanın işsizlikle mücadele için çok önemli olduğunu vurguladı.

En az 200 gözaltı

Göstericilerin 120 bin, polisin ise 30 bin kişinin katıldığını söylediği Paris'teki gösteriler büyük oranda sakin geçti. Ancak, 300 kadar maskeli göstericiden oluşan bir grup polise sataşınca, polis de gözyaşartıcı gaz ve plastik mermilerle karşılık verdi. Bir gazete bayii ile birkaç araba ateşe verildi ve Sorbonne Üniversitesi önünde göstericiler polise taş ve şişe fırlattı. İçişleri Bakanlığı Paris'te yaklaşık 150, diğer kentlerde de toplamda en az 50 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Fransa genelinde düzenlenen protesto gösterilerine polis 250 bin kişinin katıldığını söylüyor. Göstericilere göreyse, bu sayı neredeyse iki katı.

Protestocular hükümetten radikal bir değişim değil, istikrar ve iş güvencesi istedikerini söylüyor ve hükümetin ekonomik refomlarına son vermesini talep ediyorlar. Hükümet, 26 yaşın altındaki genç çalışanların işe alınması ve işten atılmalarını kolaylaştıran yeni bir yasal düzenlemenin gerekli olduğu inancında. Kimi gözlemcilere göre hükümetin bununla asıl hedefi yüksek işsizlik oranları nedeniyle mutsuz olan ve geçtiğimiz yıl isyan eden banliyölerdeki gençlere yardım edilmesiydi.

Hafta sonu büyük eylem var
 
Ülkede gösteriler hafta sonunda da devam edecek. İşçi sendikaları ve muhalefetteki sol partilerin de katılacağı gösterilerin çok daha büyük bir kitleyi toplaması bekleniyor. Bu yürüyüşün sendikal kuruluşların güvenlik birimleri tarafından koruma altına alınacak oluşu çatışma olma olasılığını zayıflatıyor. Yasa, 26 yaş öncesi gençleri ilk işe alınmalarında gerekçe göstermeden iki yıl içinde işten atmayı mümkün kılıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48