banner15

Fransa'da Öğrenciler Sokaklarda

Fransa’da öğrenci sendikları ve gençlik örgütleri hükümetin tartışmalı CPE kontratına karşı eylemlerini aralıksız sürdürüyor. Parlemento tarafından oysuz kabul edilen gençliğe özel kontrat, Senato’da tartışılmaya başlandı.

Fransa'da Öğrenciler Sokaklarda

CPE kontratını Perşembe günü Senato’ya getirilerek tartışılmaya başlanırken, sol partiler Senato’da projenin geçmemesi için yoğun bir tartışmaya girdi. Gençler ise Fransa genelinde sokaklara dökülerek hükümet üzerinde baskı oluşturmaya çalıştı. Fransız Parlamento’su 9 Şubat’ta tartışmalı CPE iş kontratını oya sunmadan kabul etti. Hükümet Sosyalist Parti’nin verdiği güvensizlik oyunu da red ederek CPE kontratını geçirmekte ısrarlı olduğunu gösterdi. Ancak Fransa genelinde kontratın, Başbakanı Dominique de Villepin tarafından 16 Ocak’ta ilan edildiği günden beri eylemler aralıksız sürüyor.

Perşembe günü binlerce üniversite ve lise öğrencisi sokaklara dökülerek kontratın geri çekilmesini istedi. Proje 3 Mart’a kadar Senato’da incelenecek. 6 Mart’ta okullar tatile girdikten bir gün sonra 7 Mart’ta ise ülke genelinde tüm işçi, gençlik ve öğrenci sendikalarını ile sol partilerin katılımı ile genel grev ve eylemlere gidilecek. 8 Şubat’ta Fransa genelinde 400 bin kişi sokaklara dökülerek iş kontratını protesto etmişti.

Üniversiteler grevde, öğrenciler sokakta

En büyük üniversite öğrenciler sendikası UNEF, ülke genelinde 10 üniversitenin greve olduğunu belirtti. İşçi Gücü sendikası genel sekreteri Jean-Claude Mailly Paris’in Villetaneuse banliyösündeki üniversite kampüsüne giderek öğrencilere destek verdi. Bu üniversite öğrenciler greve gitme kararı aldı. UNEF başkanı Bruno Julliard, ‘’kamuoyunun desteğini kazandık, şimdi de sokaklardaki gençlerinki kazanmaya başlayacağız’’ dedi. Zira son kamuoyun yoklamalarında Fransızların büyük çoğunluğunun CPE kontratına karşı olduğu ortaya çıkmıştı.

Paris’te 6000 kişi CPE kotratını protesto etmek için yürürken, Rennes kentinde yaklaşık 2500 kişi biraraya geldi. Öğrencilerden bir delegasyon Radyo France bürosunu 20 dakika boyunca işgal etti. Bretagne bölgesindeki öğrenciler son iki haftadır aralıksız eylem yapıyor. Toulous kentinde Capitole meydanında toplanmadan önce üniversitede derslere girilmesinin engelledi. Bordeaux kentinde 3000’i aşkın kişi, ‘’gençler mal değildir’’ pankartı arkasından yürüdü. Fransa’nı diğer bir çok kentide çeşitli eylemlerle kontrat protesto edildi.

Özellikle bu kontratın ilanının ardından yapılan kamuoyu yoklamalarında Başbakan Dominique de Villepin’in popülaritesi, Başbakan olduğundan beri en düşük seviyeye indi. Hükümetin 26 yaşın altındaki gençler için hazırladığı özel kontrat büyük bir çoğunluk tarafından tepki görüyor. Sendikalar kontrat ile 26 yaşın altındaki gençlerin 2 yıl boyunca her gün kovulma riski altında olacağını belirtiyor. Villepin’in yeni iş kontratı gençlerin kadrolu çalışan olabilmesi için 2 yıllık deneme çalışması yapmasını öngörüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48