banner15

Fransa'da şimdi de haşema tartışması

Fransa'da çarşaftan sonra haşemaya da yasak getirilmesi tartışma başlattı...

Fransa'da şimdi de haşema tartışması


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa'da çarşaftan sonra haşema tartışması da başladı. Tartışmanın fitilini ateşleyen başkent Paris'in güneydoğusundaki Emerainville kentinde, bir kadının belediyeye ait havuza haşema ile girmesine izin verilmemesi.

Yasağı savunan belediye yetkilileri, 'hijyen' kurallarını gerekçe gösteriyor. Fransa'da kamuya ait havuzlarda yüzücüler vücuda yapışan kıyafetler giymek zorunda olduğu, uzun şortlarla havuzlara girilmesinin de yasak olduğu söyleniyor.

Ancak, mayolarla ilgili bu kural, Fransa'da "burkini" olarak isimlendirilen haşemayla yüzme hakkı isteyen ve İslam'ı birkaç yıl önce kabul ettiği kaydedilen 35 yaşındaki haşemalı yüzücü Carol'un hukuk mücadelesi başlatmasını engellemedi.

Kayıt yaptırırken haşemalı yüzeceğini belirten ve ilk günlerde sorunsuz olarak havuza giren Carol isimli müslüman kadın, uygulamanın "ayrımcılıktan başka bir şey olmadığını", konuyu ayrımcılıkla savaşan derneklerin gündemine taşıyacağını açıkladı.

Emerainville kenti yöneticileri ise, Carol'un suçlamalarını reddederek, başta izin verilmesinin yanlış olduğunu, ülkenin "geriye götürülmeye çalışıldığını" iddia ediyor.

Batı Avrupa'nın en büyük müslüman nüfusuna sahip olan Fransa'da İslami kurallara ve kıyafetlere yönelik yasaklar 2004 yılındaki okullarda başörtüsü yasağı ile başladı.

Son günlerde ise, devlet başkanı Sarkozy'nin de destek verdiği çarşaf ve peçe yasağı tartışmaları ile alevlendi.

Son kararın ülkedeki gerginliği artırmasından endişe ediliyor.

Batıda haşema ile yüzen kadınların sayısı artarken, Avustralya'da cankurtaran olarak görev yapan müslüman kadınlar da haşema ile çalışabiliyor. Hollanda ve İsveç'te de, müslüman kadınların "ayrımcılık" iddiası ile açtığı davaların kazanılmasından sonra havuzlara haşema ile girilebiliyor.

TÜRKİYE'DE TATİLCİ AİLE SİTEDEN KOVULMUŞTU

Haşema tartışmalarının yaşandığı ülkelerden biri de yüzde 99'u müslüman olan Türkiye!

Geçtiğimiz günlerde Alanya'da bir sitede yazlık kiralayan aile, haşema ile site havuzunda yüzmek isteyince diğer site sakinlerinin gazabına uğramıştı. Aileye sözlü saldırıda bulunan, site yöneticisine ağır baskı uygulayan Alanya'daki site sakinlerinin gerekçeleri de Fransa'daki yasakçılarla benzer: "Hijyen ve gericilik"...

Sitedekilerin baskılarına dayanamayan yönetici önce kiracı aile için kendi havuzunu açarak bir çözüm yolu bulmaya çalıştı. Ancak sataşmalara dayanamayan aile tatilini yarıda keserek, parasını ödedikleri evlerini boşalttı ve siteden ayrıldı.

ilgili haber:

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 15:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35