banner39

Fransa'da Sömürgeci Müfredat Atağı

Fransa, sömürgeciliğini kutsamaya hazırlanıyor. Artık lise tarih kitaplarında Fransız sömürgeciliğinin 'olumlu yanlarından' bahsedilecek. Fransa’nın, kanlı sömürgeci geçmişinden “utanması” gerektiği konusunda birleşen tarihçiler, bu kararla Fransa hüküm

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Fransa'da Sömürgeci Müfredat Atağı

Yıllardır sömürgeci geçmişinin kara lekesini taşıyan Fransa, lise tarih kitaplarında “sömürgeciliği ve Fransa’nın sömürgecilik tarihindeki rolünü”, kutsamaya hazırlanıyor. Fransa’nın sömürgecilik konusunda tarihte “olumlu bir rol” oynadığını müfredata sokmaya hazırlanan Fransız hükümeti, tasarıyı, “Okul programları, Fransa’nın denizaşırı ülkelerde ve özellikle Kuzey Afrika’daki olumlu karakterini tanımalıdır” şeklinde yasalaştırdı.

Chirac destekliyor

Paris hükümeti, tasarının geçen şubat ayında onaylandığını, ancak hayata geçirilmek için geçtiğimiz günlerde Fransız tarihçi ve tarih profesörlerin katılımıyla yapılan “Tarih Konferansı” kararının beklendiğini bildirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın da katıldığı toplantıda sözkonusu yasanın “derinlemesine” incelendiğini savunan yetkililer, kararın tarihçilerin onayıyla okul müfredatına konulduğunu belirttiler. Bu arada, Paris’teki “Tarih Konferansı”na katılan Chirac, yeni tarih müfredatını “olumlu bir atılım” diye niteledi.
Yeni müfredattaki bazı cümleler, dikkat çekiyor. Örneğin, “Cezayir’de bulunan ve bağımsızlık savaşında Fransa’dan yana olanların”, bu ülke bağımsızlığını kazandıktan sonra ülkeyi terk etmeye zorlandığına vurgu yapılıyor. Chirac da 50'li yıllarda Fransa ordusunda bulunmuş ve Cezayir savaşına katılmıştı. Chirac bu savaş esnasında ayağından yaralanmıştı.

Tarih çarptırıcılığı

Paris hükümetinin bu kararı, ülkede tepki toplarken, başta Cezayir olmak üzere eski Fransız sömürgesi birçok ülke, yeni yasayı ağır bir dille eleştirdi. Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, yeni yasanın “zihinsel körlük” seviyesinde olduğunu ve Paris yönetiminin “tarih çarptırıcılığı” yaptığını ifade etti.
Fransa’nın, kanlı sömürgeci geçmişinden “utanması” gerektiği konusunda birleşen tarihçiler, bu kararla Fransa hükümetinin sömürgeci tarihi, “resmi tarih” haline getirmeye çalıştığını kaydettiler.
Fransa Tarihçiler ve Coğrafyacılar Derneği (FTCD) ise, yasanın geri çekilmesini talep ederek, siyasilerin tarihi “manipule” etmekten vazgeçmesi gerektiğini vurguladı.

Laiklik de gündemde

Bu arada Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, ülkede geçen sene gündeme gelen “laiklik tartışması”nı tekrar başlatmak istiyor. Dini cemaatlerin kamu yönetimiyle ilişkilerini düzenleyen komisyonun başkanı Jean Pierre Machelon’a bir mektup yazan Sarkozy, din ve devlet işlerini birbirinden tamamen ayıran 1905 yasasında ciddi değişiklikler yapılmasını istedi.
Aynı zamanda Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri olan Sarkozy’nin bu talebine, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Başbakan Dominique de Villepin karşı çıkıyor.
Siyasi uzmanlar durumu, “Sarkozy, Fransa’daki İslam dininin toplumdaki rolüne bakarak; yasada gerekli değişikliklerin yapılmasını ve özellikle ibadet yerlerinin finansmanı konusuna açıklık getirilmesini istiyor” diye yorumladılar.
Sarkozy’nin geçen yıl yazdığı, “Cumhuriyet, Dinler ve Umut” kitabındaki tezleri hatırlatan uzmanlar, İçişleri Bakanı’nın, İslam ülkelerinden Fransa’daki Müslüman cemaatine gelen para yardımlarının önüne geçebilmek için bu teklifi yaptığını ileri sürdüler.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?