banner15

Fransa'da son hazırlıklar

Fransız, 'Ermeni soykırımı'nı inkar yasası tasarısının oylanmasına iki gün kala, konuyla ilgili son hazırlıklarını yapıyor.

Fransa'da son hazırlıklar

Fransız Ulusal Meclisi, ‘Ermeni soykırımı’nı inkar yasası tasarısının oylanmasına iki gün kala, konuyla ilgili son hazırlıklarını yapıyor.

Sonucu belirleyecek olan iktidar Partisi Halk Hareketi İçin Birlik (UMA) Meclis grubu bu sabah son kez toplanarak, Sosyalistler tarafından sunulan metni kendi içinde ele alacak.
 
Hükümetin açık şekilde karşı olmasına rağmen, BMP’nin bağlayıcı grup kararı alması beklenmiyor. Le Monde gazetesi en az 60 sağcı milletvekillerinin teklif lehine oy kullanacağının tahmin edildiğini yazdı.
 
Ana muhalefeti oluşturan Sosyalistlerin ise, bizzat kendi gruplarınca sunulan teklife büyük çoğunlukla ‘evet’ oyu vermesi bekleniyor.
 
Genel tahmin, oylamaya ya hiç gelmeyerekya da lehte oy vererek çok sayıda sağcı milletvekilinin teklifin meclisten geçmesini sağlayacağı yönünde.
 
Le Monde, teklife oy verme konusunda Patrick Deveciyan’la Sosyalist lider Hollande arasında yakınlaşma sağlandığını da haber verdi.
 
Deveciyan’in ‘bilim adamı ve öğretim üyelerinin araştırma çalışmalarını cezadan muaf tutma’ yönündeki değişiklik önergesinin Sosyalistlerce kabul görme olasılığının yüksek olduğu dile getiriliyor.
 
Bu önergenin önündeki başlıca engel, kabulü halinde Yahudi soykırımının inkarını suç sayan Gayssot Yasası’ndan farklı bir durumun ortaya çıkacak oluşu, yani ‘eşitlik ilkesine ters düşmesi’ nedeniyle anayasaya aykırılık şüphesi içermesi.
 
Yine usul tartışmaları
 
Bugün ulusal mecliste tartışılacak bir diğer konu, perşembe günkü toplantının gündemi. Her ne kadar gündem belirleme sırası 12 ekimde Sosyalistlere aitse de, görüşmelerin 18 mayısta kaldığı yerden mi devam edeceği, yoksa görüşmelere yeni baştan mı başlanacağı açıklık kazanmış değil.
 
Yine gündem belirleme sırasının Sosyalist muhalefette olduğu 18 mayıs tarihinde teklif 1 saat kadar görüşülmüş, ancak sürenin dolması ve gündem yoğunluğu nedeniyle Meclis Başkanı Jean Louis Debré tarafından oturum kapatılarak, oylamaya geçirmesi engellenmişti.
 
Oturumun bırakıldığı yerden devamı durumunda kısa sürede sona erebileceği, en baştan başlaması durumunda ise bir kez daha kesintiye uğrama tehdidi altında bulunacağı ifade edildi.
 
Kriz tehdidine ve Cezayir’e aldıran yok
 
Tüm Fransız medyası, teklifin kabulü durumunda, Fransa ile Türkiye arasında derin bir kriz yaşanacağını ısrarla vurguluyor.
 
Buna rağmen, Fransa’da seçim atmosferine girildiği bir ortamda, bu tehlikenin milletvekillerinin davranışlarını fazla etkilemediği gözleniyor.
 
Gerek seçimlerde bir partiden ötekine kayabilecek oylar, gerek sol muhalefetin iktidarın kendi içindeki çatlakları gözler önüne serme isteği, gerekse iktidar bünyesinde İçişleri Bakanı Sarkozy’nin Cumhurbaşkanı Chirac ve hükümetin AB diplomasisini taciz çabaları, kriz endişesine ağır basıyor.
 
Öte yandan, Türkiye’nin de Cezayir’de soykırım olduğu yönünde bir yasa benimsemeye hazır olduğu yönünde Türkiye’den gelen haberler, Fransız medyalarında ‘Türkiye’de Fransız inkarcılığına ceza’ tarzı alaycı başlıklara neden oluyor ve önemsenmiyor.
 
Teklif 12 ekimde oylanacak 
 
Sosyalist Parti tarafından sunulan teklif 12 ekim perşembe günü oylanacak.
 
Teklifin yasalaşması için Senatonun da onayı gerekiyor. Teklifin mecliste kabul edilmesine kesin gözüyle bakan siyasi gözlemciler, hükumetin teklifi Senato gündemine uzun bir süre getirmeyeceğini düşünüyor.
 
Fransa Parlamentosu, 2001 yılında kabul edilen yasayla ‘Ermeni soykırımı’nı resmen tanımıştı.

 

Kaynak: CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48