banner15

Fransa'da Sosyal Kriz Endişesi

Fransa'da işverenlere hiçbir gerekçe göstermeden gençleri işten çıkarma hakkı tanıyan yeni iş yasasına tepkiler sürüyor. Hükümet diyaloga 'evet' ama geri çekmeye 'hayır' diyor. Fransızlar ise sosyal kriz yaşanmasından endişe duyuyor.

Fransa'da Sosyal Kriz Endişesi

Cumartesi günü 1,5 milyon kişinin katıldığı eylemlerden sonra Başbakan Dominique de Villepin hükümeti, CPE adlı kontratı geri çekmeyi halen red ediyor. İşçi ve öğrenci sendikaları ise kontratın geri çekilmemesi durumunda grevlere başlayacakları uyarısında bulundu. Bununla birlikte yapılan son anketler Fransızların sosyal bir kriz endişesi taşıdıklarını gösteriyor.

BVA anketine göre Fransızların yüzde 60’ı CPE kontratının geri çekilmesini istiyor. Ancak yüzde 63’ü hükümetin kontratı geri çekmeyeceği inancını da taşıyor. İktidar partisi UMP sempatizanlarının yüzde 71’i ise kontratın geçmesinden yana. Liberation gazetesi için yapılan LH2 anketi, her dört Fransızdan üçünün kontratının yeniden düzenlenmesini istediğine dikkat çekerken, görüşü sorulanlardan yüzde 35’i kontratın tamamen çekilmesini istiyor.

15-24 yaş arası gençlerin ise yüzde 80’i CPE’nin geri çekilmesi gerektiğini belirtiyor. Bununla birlikte Fransızların yüzde 71’i CPE karşıtı hareketin gelecek haftalarda daha da yayılabilecek derin bir ‘’sosyal krize" dönüşebileceğini düşünüyor.

Villepin: CPE’ye şans verilsin

Öte yandan bu hafta yayınlanacak olan aylık gençlik dergisi Citato’ya bir mülakat veren Dominique de Villepin, CPE’ye şans vermek gerektiğini savundu. Diyaloga açık olduğunu söyleyen Villepin, kontratın geri çekilmeyeceğini tekrarladı.

Villepin, "tamamlanmış bir CPE’nin" herkesin ihtiyacına cevap olacağını savunurken, nasıl bir düzenleme yapılacağı konusunda bilgi vermedi. Villepin, ‘’kendi adıma, CPE’nin işleyeceğine, yeni iş alanları oluşturacağına inandım’’ dedi.

Buna karşın sağcı UDF partisi başkanı François Bayrou, hükümetin sosyal kaza riski aldığı eleştirisinde bulunarak, bu tırmanışın Fransa için tehlikeli olduğu uyarısında bulundu. Bayrou, işleyen demokrasilerde, bu kontratın iki sorunlu yanının tartışılacağını belirterek bunların, ‘’gerekçesiz işten çıkarma’’ ve ‘’iki yıllık deneme süresi’’ olduğunun altını çizdi.

Grev uyarısı

Ülkenin en büyük işçi sendikası CGT başkanı Bernard Thibault, ne olursa olsun, "Avrupa’da bir ilk olan işverenlere gerekçesiz işten çıkarma hakkı tanıyan bir reformun Fransa’da uygulamaya konulmasına" izin vermeyeceklerini belirtti. Bu hafta da büyük bir belirsizlik içinde eğitime başlanıyor. Bunun üzerine üniversite başkanları giderek artan eylemler karşısında hükümetten CPE kontratının askıya alınmasını istedi.

FO sendikası, Villepin’in yaktığı ateşi söndürmesi için CPE kontratını geri çekmesi gerektiğini kaydederek, aksi takdirde grev çağrısında bulunacakları tehdidinde bulundu. Sendikalarının grev uyarısının yanısıra liseli öğrenciler sendikası FIDL, 23 Mart’tı yeni bir eylem günü olarak ilan etti.

Üniversite öğrencileri sendikası UNEF ise, CPE kontratı geri çekilene dek eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı.UNEF’ye göre 84 üniversitenin 67’si hükümet kontratına karşı grevde bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48