Fransa'da Ulusal Kimlik Komisyonu kuruluyor

Fransa Başbakanı Fillon, ülkede Ulusal Kimlik Komisyonu kuruluması içim start verdi.

Fransa'da Ulusal Kimlik Komisyonu kuruluyor


Fransa Başbakanı François Fillon, ülkede kasım ayından bu yana yapılan tartışmaların somut kararlara dönüşmesinde kararlı.

Le monde gazetesinin haberine göre, bakanlar kurulunun bugünkü özel ulusal kimlik oturumunda, Göç ve Entegrasyon Bakanı Eric Besson ve konuyla ilgili diğer bakanların, yabancıların hak ve yükümlülükleri hakkındaki bir dizi tedbir alma teklifleri değerlendirildi.

Bundan önceki teklifler yalnızca sembolik anlam taşıyordu ve hukuki bir değişiklik öngörmüyordu. Toplantıda akademisyen ve seçilmişlerden oluşan bir ulusal kimlik konseyinin oluşturulması kararlaştırıldı.

Aileden sorumlu Devlet Bakanı Nadine Morano önerdiği 'uyum sözleşmesi'yle ülkeye gelen yabancıların daha yüksek seviyede Fransızca bilmeleri gerektiğini savundu. Bunun yanında cumhuriyetin temel ilkeleri ve değerleri üzerine de bir eğitimden geçmeleri gerektiğini söyledi. Ayrıca burka yasağının da söz konusu sözleşmeye dahil edilmesini istedi.

Eric Beson'un önerileri ise daha ilginç. Fransız vatandaşlığına geçiş yapan yabancılara yemin töreni yaptırılmasını öneren bakan hak ve yükümlülükleri içeren bir yemin metninin tek tek herkese kabul ettirilebileceğini belirtti. Ayrıca okullarda gençlere yılda en az bir kere milli marşın okutulması da öneriler arasında. Öte yandan daha önce göçmen aileler için Fransızcalarını geliştirmeleri için açılan ebeveyn okulu bundan sonra bütün yabancılara açık hale getirilecek. Milli Eğitim Bakanı Luc Chatel ise okullarda bütün sınıflara insan hakları evrensel beyannamesinin konulmasını teklif etti.

Kaynak: CİHAN

 
 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2010, 00:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35