banner39

Fransa'da yeni karikatür krizi

Fransa'da, Hz. Muhammed'e (sas) hakaret içeren karikatürler yayınlayan gazete aleyhine açılan dava dün Paris'te başladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Fransa'da yeni karikatür krizi

Bugün devam edecek olan duruşma, karikatür tartışmasını yeniden gündeme taşırken Fransa'nın üç büyük siyasi parti liderinin, karikatürleri yayınlayan haftalık mizah gazetesi Charlie Hebdo'ya açık destek vererek şahitlik yapması Müslümanları kızdırdı.

Davacı Müslüman federasyonları, özellikle İçişleri ve Din Bakanı Nicolas Sarkozy'nin duruşmaya gazeteyi savunan bir mektup göndermesine sert tepki gösterdi. Liberation gazetesi ise Charlie Hebdo'ya destek vermek için dün Hz. Muhammed'e ve Müslümanlara hakaret eden karikatürleri yeniden yayınladı.

Medyanın yoğun ilgi gösterdiği Paris Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya anamuhalefetteki Sosyalist Parti'nin lideri François Hollande ve Fransa Demokrasi Partisi'nin Başkanı François Bayrou'nun gazete lehine şahit olarak katılacağı açıklanmıştı.

Dün şahitlik yapmak için duruşmaya katılan Hollande, "laikliği ve ifade özgürlüğünü" savunmak için geldiğini söyledi. Fakat, daha geçen hafta Müslümanların temsilcileriyle görüşen Sarkozy'nin tavır alarak gazeteyi savunması hiç beklenmiyordu.

Sarkozy'nin destek mektubu duruşmada okununca Müslüman Teşkilatları Birliği ve Büyük Paris Camii Federasyonu'nun temsilcileri dışarı çıkarak tepki gösterdi.

 Sarkozy'nin tavrının "kabul edilemez" olduğunu belirten Paris Camii Federasyonu Başkanı Abdullah Zerki, "ortamı yatıştırması beklenen din bakanının, yangına körükle gittiğini" ifade etti.

Bunu kabul edemeyeceklerini açıklayan Zerki, sinirli bir şekilde duruşmadan çıkarak İslam Konseyi Başkanı Dalil Ebubekir'i aradı.

Acilen toplanan İslam Konseyi, davanın seçimler öncesinde siyasi bir malzeme olarak kullanılmasını kınadı. Fransa'daki iki İslam kuruluşu, geçtiğimiz şubat hakaret karikatürlerini yayınlayan Charlie Hebdo'yu mahkemeye vermişti. Büyük Doğu Mason Locası önceki gün bildiri yayınlayarak gazeteye destek vermişti.

Fransızlar, dine hakarete karşı

Fransa'da bugün yayınlanacak olan bir kamuoyu araştırması, Fransız halkının yüzde 79'unun bir dinle açık bir şekilde dalga geçmenin "kabul edilemez" bulduğunu ortaya koydu.

TNS Sofres'in yaptığı ankette, Fransız halkının üçte ikisi dinlerin açık bir şekilde eleştirilmesine karşı çıkarken bu kişilerin yüzde 45'i din adamlarının dinleri eleştirenleri mahkemeye vermesine sıcak bakmıyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?