banner39

Fransız basını: İsrail hiç bu kadar tecrit edilmemişti

Fransız basını, Gazze'ye giden yardım gemisine saldıran İsrail'in hiç bu kadar tecrit edilmediğini yazdı.

Arşiv 03.06.2010, 02:17 03.06.2010, 11:14
Fransız basını: İsrail hiç bu kadar tecrit edilmemişti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 

Fransız basını, Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısından sonra İsrail'in "hiç bu kadar tecrit olmadığı" yorumunda bulundu.

Yardım gemilerine saldırıyla ilgili gelişmelere bugün de ilk sıralarda yer veren Fransız gazetelerinden Liberation, başmakalesinde, "İsrail'in propaganda aleti, haklı çıkartılamazı haklı çıkartmaya uğraşıyor. Ancak İsrail'in dostları ve müttefiklerinin sabrının da bir sınırı var. İsrailli hiçbir yetkilinin bu operasyonun siyasi olduğu kadar ahlaki sorumluluğunu kabul etmemesini anlamak çok zor" görüşü dile getirdi.

François Sergent tarafından kaleme alınan başmakalede, "İsrail'in uyguladığı ablukanın Hamas'ı güçlendirmekten başka bir işe yaramadığı" ifade edildi ve "Gazze'ye giden insani yardımların yarısının İsrail tarafından engellenmesinin hiçbir kabul edilebilir tarafı olmadığı" yorumu yapıldı.

"İsrail devleti hiç bu kadar tecrit olmamıştı" denilen başmakalenin sonunda, "ABD ve AB'nin artık İsrail'in güvenliğiyle birlikte, Gazze'deki umutsuzların durumuyla da yakından ilgilenmek zorunda olduklarına" işaret edildi.

Le Figaro gazetesinde Pierre Rousselin tarafından kaleme alınan başmakalede ise gemilere saldırının, İsrail ve Filistinliler arasında doğrudan görüşmeler başlatmayı planlayan ABD yönetimi için "kötü bir dönem denk geldiği" yorumu yapıldı.

Başmakalede, bu saldırı yüzünden BM'nin İran'a uygulanmasını istediği yeni yaptırımların da zorlaşabileceği görüşe dile getirildi.

BM Güvenlik Konseyinin halen İsrail'in saldırısına odaklandığı hatırlatılan başmakalede, bu ortamda İran aleyhine bir yaptırım kararı çı kmasının zor olduğu ifade edildi.

Başmakelenin sonunda, "İran ile ilgili olarak ABD ve İsrail diplomasisinin tuzağa düşme riski bulunduğu" yorumu yapıldı. 
 
 

banner53
Yorumlar (1)
HAYRİ 11 yıl önce
Fransanın tek düşündüğü irailin yanlız kalması işte medeniyet dedikleri bu olsa gerek tek dişi bile kalmamış :)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?