Fransız Basını: İsrail korsan devlet

Fransız basını, İsrail'in insani yardım konvoyuna saldırarak masumları katletmesini "Korsan Devlet" olarak yorumladı.

Fransız Basını: İsrail korsan devlet

Fransız basını, İsrail'in dün Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısıyla ilgili "tüm dünyanın İsrail'i kı nadığı ve bu ülkenin herkes tarafından tecrit edildiği" yorumunu yaptı. 
Liberation gazetesi, "Korsan devlet" başlığıyla verdiği haberde, dünyanın İsrail'i sert şekilde kınadığını belirtti.

Gazetenin başmakalesindeyse "hiçbir gerekçenin böyle bir saldırıyı haklı çıkaramayacağı" belirtilerek, İsrail'in konuyla ilgili resmi açıklamasının ise "acınası" olduğu kaydedildi. 
Gemide bulunan insan hakları savunucularının İsrail için kesinlikle tehdit oluşturmadığı ifade edilen yazıda, İsrail'in özür dilememesi de eleştirildi.

İsrail'in yardım gemisini ablukayı delme girişiminde bulunmakla suçladı belirtilen yazıda, uluslararası toplumun bu ablukayı meşru görmediği kaydedildi. 

İsrail'in, güvenlik gerekçesiyle sürekli uluslararası hukuku ihlal ettiğ i bildirilen başmakalede, gerekirse artık İsrail'e uluslararası yaptırım uygulanabileceği ifade edildi. 
Yazıda, "İsrail güvenliğini şiddet kullanarak değil, uluslararası hukuka uyarak sağlamayı tercih etmek zorunda" ifadesi kullanıldı.

Le Figaro gazetesi de "İsrail tecrit edildi" başlığıyla manşetten verdiği haberde, bütün dünyanın İsrail'i kınadığını bildirdi. 

Le Figaro'nun başmakalesinde, "bu saldırının, İsrail'in tecrit edilmişliğini daha da kötüleştireceği" yorumu yapıldı. 

Başmakelede, "Türkiye ve İsrail arasında 1990'lı yıllarda oluş turulan ve iki ülkeye de yararlar sağlayan stratejik işbirliğinin artık devam etmesinin zor olduğu" görüşü dile getirildi. 

Yazıda, "Türkiye'nin İran'a yaklaştığı, Arap ülkeler nezdindeki ağırlığını artırdığı, İsrail ve Filistin arasında arabulucu rolü üstlenerek, Mısır'ın yerine geçmek istediği bir dönemde, bu işbirliğinin tekrar eskisi gibi olamayacağı" yorumu yapıldı. 

Yazıda, İsrail'in 2008 sonundaki Gazze saldırılarının Türkiye'nin İsrail'den uzaklaşmasının ilk adımı olarak gösterildi. 

Başmakalede, "İsrail'deki büyükelçisini geri çekerek, Latin Amerika gezisini yarıda keserek, BM Güvelik Konseyi'ni acil toplantıya çağırarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ortaya çıkmasına katkıda bulunduğu krizden yararlanmak için diplomatik gerginliği tırmandırmaya hazır" ifadesi kullanıldı.

Le Figaro da "İsrail hükümetinin kesinlikle görmesi gereken büyük bir tuzağa düştüğü" yorumunda bulundu. 

Yardım konvoyunun, Gazze'ye uygulanan abluka için kamuoyu yaratmak istediği kaydedilen haberde, bunun başarılı olduğu ve ablukanın dünya gündemine yerleştiği ifade edildi. 

ABD ve İsrail arasındaki ilişkilerin kötü olduğu bir dönemde İsrail liderinin ABD'ye yapacağı ziyareti ertelemek zorunda kaldığı kaydedilen yazıda, "İsrail'in tehlikeli bir şekilde artık tecrit edildiği" belirtildi. 

Le Parisen gazetesi ise "Genel Öfke" başlığıyla verdiği haberde, İsrail saldırısının bütün dünyayı şoka uğrattığı belirtildi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2010, 17:37
banner53
YORUM EKLE

banner39