banner39

Fransız Çocuklar için Ramazan Hikayeleri

Fransa'da Ramazan hikayelerinden oluşan bir kitap yayımlandı. Farklı İslam ülkelerindeki Ramazana hikayelerinden derlenen 30 hikayeden oluşan kitabın amacı, çocukları oruç ve manevi atmosfer konusunda eğitmek. Kitabın yazarı Irene Rekard, bu eğitimleri

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Fransız Çocuklar için Ramazan Hikayeleri

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

 

Fransız yazar Irene Rekard tarafından tüm dünya çocuklarına yönelik ramazan hikayelerinin derlendiği bir kitap Fransa'da piyasaya çıktı. 30 hikayeden oluşan kitabın, oruç ve manevi atmosfer konularında çocukları eğitebilecek kapasitede olduğunu söyleyen yazar, her bir hikayede çocukların insani değerler hakkında bir şeyler kapacağının altını çizdi. Yazar Rekard dün yaptığı açıklamada, kitabın amacının çocuklar arasında orucun hakikati ve öz varlığı hakkında artış gösteren sorulara cevap vermek olduğunu söyledi. Asıl adı “Et si Ramadan m’etait conte” (Ramazan bana ne anlatıyor) olan kitap, Ramazan ayına denk getirilerek piyasaya sürüldü. Ramazan’ın otuz çekmesi nedeniyle kitapta otuz hikayeden oluşmakta amaç her ramazan gününü bir hikaye ile geçirmek.

 

Eğitimme Katkısı

 

Kitabın sadece İslami yada özelde oruçla ilgili eğitim vermediğini söyleyen yazar bunu kitabın ilk hikayesiyle açıklıyor. Birinci hikayede, annesinin isteğiyle Mekke kanalını açan Hasan’ın, Mekke’de akşam namazının kılındığını görünce annesinin iftar için geciktiğini söylüyor. Bu vesile ile annesi saat farkının olduğundan habersiz olan oğluna ülkeler arasında saat farkının olduğunu anlatıyor. Hasan önce Mekke’de sonra Filistin’de ve daha sonra kendi ülkesinde akşam ezanının okunduğunu öğreniyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?