banner39

Fransız gemisi 32 yıl sonra Irak'ta

Fransız donanmasına ait 'Commandant Ducuing' isimli askeri sevkiyat gemisi, Basra'da demirledi.

Arşiv 09.06.2010, 00:50 09.06.2010, 07:18
Fransız gemisi 32 yıl sonra Irak'ta


  
Fransız donanmasına ait bir gemi, 32 yıl aradan sonra Irak'la askeri alandaki ilişkilerin geliştirilmesi için Basra'daki Umm Kasr Limanı'na geldi.

Fransız donanmasına ait 'Commandant Ducuing' isimli askeri sevkiyat gemisi, 95 mürettebatıyla birlikte Basra'daki Umm Kasr Limanı'na geldi. Irak deniz kuvvetlerine eğitim vermek amacıyla 3 günlüğüne Basra'ya gelen gemi, 32 yıl aradan sonra Irak'a gelen ilk Fransız askeri gemisi olması açısından önem taşıyor.

Geminin Irak'a gelmesi nedeniyle verilen resepsiyona Irak Savunma Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra Irak'taki Fransız askeri temsilcileri de katıldı. Verilen resepsiyonda bir konuşma yapan Fransız büyükelçiliği askeri temsilcisi Lue Batain, Irak'la bütün alanlarda işbirliğini geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Batain, "Irak ordusuyla geçmişte iyi ilişkilerimiz vardı ve bu ilişkileri yenilemeye hazırız. Bu geminin gelmesi de ilişkilerin gelişimine katkıda bulunacaktır ve yeni gemiler de gelecektir"
dedi.

Irak Savunma Bakanlığı'nı temsilen resepsiyona katılan General Muhammed Howaedi ise, askeri alan başta olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olacaklarını söyledi. General Howaedi, diğer ülkelere de Irak deniz kuvvetleriyle işbirliği yapmaları çağrısında bulundu.
 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?