banner15

Fransız Öğrenciler Hükümetin İstifasını İstedi

Fransa’da hükümetin gençlere yönelik iş kontratının geri çekilmesini isteyen öğrenciler, bu kez hükümetin istifasını istedi. Öğrenciler Perşembe günü temel kara ve demir yollarının bloke edilmesi çağrısında bulundu. Bu arada gözler 28 Mart’ta yapılacak ge

Fransız Öğrenciler Hükümetin İstifasını İstedi

CPE kontratına karşı değişik üniversitelerden 300 temsilciyi bünyesinde toplayan öğrenci koordinasyonu haftalık toplantısının ardından yaptığı açıklamada, kontratın çekilmesi ve Babakan Dominique de Villepin’in istifa etmesini istedi. Aix-Marseille üniversitesinde düzenlenen basın toplantısında okunan yazılı açıklamada, ‘’hükümet kontratın çekilmesi ile aynı anda istifa etmeli’’ denildi.

Öğrenciler ayrıca, 28 Mart’ta yapılacak grevden sonra hükümetin kontratı çekmemesi durumunda 4 Nisan’da işçilerle birkil genel greve gitme çağrısında bulundu. Koordinasyon, eylemlerden dolayı hakkında soruşturma açılan veya gözaltına alınan tüm öğrencilere af istedi. Kordinasyon öğrencilere yaptığı çağrıda, Perşembe günü temel kara ve demiryollarını kapatmalarını istedi.

Açıklamada, ‘’hükümet yüzleşme stratejisi oynadı, çürüme ve polis şiddetini tercih etti’’ denilerek, işçi sendikalarına öğrencilerin eylemlerini sahiplenmeleri çağrısında bulundu. Koordinasyon bir kez daha içerisinde CPE kontratının bulunduğu ‘’Fırsat Eşitliği’’ yasasının tamamen çekilmesini istedi.

Öte yandan gözler Salı günü yapılacak genel greve çevrildi. Özellikle ulaşım ağlarında grevin yaşamı olumsuz etkilemesi beklenirken yüzbinlerce kişinin sokaklara çıkması bekleniyor. CPE kontratının geri çekilmesi için Ulusal Demiryolları Kuruluşu (SNCF)’te yapılacak grev Pazartesi akşamı saat 20.00’den itibaren başlayarak Çarşamba sabahına kadar sürecek.

Grev günü her üç hızlı tren (TGV) ve Corail trenlerden ikisi çalışacak. Ancak bu bölgelere göre değişebilir. Paris ve banliyölerindeki TER trenlerinde yüzde 51 oranında grev yaşanacak.

CGT, FO, CFDT, Sud, ve UNSA sendikaları metrolarda iş durdurma çağrısı yaptı. Metro idaresi iki metrodan birinin ulaşım yapacağını söylerken, banliyöler arası sefer yapan RER hatlarında aksamaların daha büyük olması bekleniyor. Greve toplu taşıma otobüsleri ve tramwaylarda da yoğun bir şekilde hissedilecek. Ayrıca havayolları ve eğitim de grev günü yaşanacak. Fransa genelinde yapılacak greve kamu kuruluşları ve özel sektör de iş bırakma eylemleri yaparak katılacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48