banner15

Fransız Tarihçiler 'Sömürgecilik Yasaları' Kaldırılsın

Fransa'da 19 tarihçi yaptıkları ortak açıklamada, eğitim müfredatında sömürgeci geçmişin 'pozitif yanlarının' anlatılmasını öngören yasanın kaldırılmasını isteyerek, yasanın 'demokratik rejime yakışmadığını' belirttiler.

Fransız Tarihçiler 'Sömürgecilik Yasaları' Kaldırılsın

''Tarih için özgürlük' başlıklı açıklamaya imza atan tanınmış 19 tarihçi, 'sömürgecilik yasasının demokratik rejime yakışmadığını' söyleyerek, geri çekilmesini istedi.  ''Tarih bir din değildir. Tarihçi biç bir dogmayı kabul etmez, hiç bir yasağa saygı göstermez, hiç bir tabu tanımaz'' diyen tarihçiler, ''bu rahatsız edebilir. Tarih ahlak değildir. Tarihçinin kınama veya yüceltme rolü yoktur, onlar açıklar. Tarih güncelin kölesi değildir. Tarihçi geçmişin çağdaş ideolojik şemalarını yapıştırmaz ve bügünün hassasiyetini geçmiş zamanların olaylarına yerleştirmez'' açıklamasında bulundu.

'Tarih hukuki bir obje değildir'

''Tarih hafıza değildir'' şeklinde devam eden açıklamada, tarihçinin bilimsel araştırmalarla insanların anılarını topladığı ve onları diğerlerinki ile karşılaştırdığı belirtildi. Tarihçiler yaptığı açıklamada, tarihin hafızayı hesaba kattığını ancak kendisini bununla sınırlamadığını kaydetti. Açıklamada devamla, ''tarih bir hukuki obje değildir. Özgür bir Devlet'te, ne parlemento ne de adli merciler gerçek tarihi tanımlayamaz.'' tepkisinde bulunularak, ''demokratik rejime yakışmayan bu yasanın kaldırılmasını isiyoruz'' çağrısı yapıldı.

Açıklamada imzası bulunan tarihçiler şunlar: Jean-Pierre Azéma, Elisabeth Badinter, Jean-Jacques Becker, Françoise Chandernagor, Alain Decaux, Marc Ferro, Jacques Julliard, Jean Leclant, Pierre Milza, Pierre Nora, Mona Ozouf, Jean-Claude Perrot, Antoine Prost, René Rémond, Maurice Vaïsse, Jean-Pierre Vernant, Paul Veyne, Pierre Vidal-Naquet et Michel Winock.

Fransa eski Cumhurbaşkanı Valéry Giscard d'Estaing da, yasanın kaldırılması gerektiğini söyleyerek, 'yasa tarih yazmaz' demişti.  23 Şubat 2005 tarihinde kabul edilen yasa Fransız sömürgeleri Deniz Aşırı ülkeler ve Kuzey Afrika'da tansiyonun yükselmesine neden oldu. Son haftalarda giderek artan tepkiler karşısında Sarkozy perşembe günü için Antiller'e öngörülen ziyaretini iptal etmek zorunda kalmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
mursel dağcı
mursel dağcı - 12 ay Önce

hem bu dünyada hemde ahirette ALL A H belalarini versin eyyyyy ciiiiinnnn

Mine camara
Mine camara - 12 ay Önce

Allah belasini versin cinlilerin.

GÜLİZAR
GÜLİZAR - 12 ay Önce

Allah tez zamanda belâlarını versin inşaAllah

banner39

banner50

banner47

banner48