banner15

Fransızca basında Kürt Açılımı!

Avrupa'da Fransızca yayın yapan yazılı basına göre, Kürt Açılımı, tarihi ama kırılgan.

Fransızca basında Kürt Açılımı!


Sinan Özdemir-Brüksel /Dünya Bülteni

Avrupa'da Fransızca yayımlanan gazeteler içinde Ankara'nın Kürt açılımına en fazla ilgiyi Fransa yazılı basını gösterdi. Belçika basını Türkiye'de yaşanan tartışmaları kısa haberlerle okuyucularına duyuruken, İsviçre'de yayımlanan Le Temps, konuya ilişkin bir analiz yayımlamakla yetindi.

Fransa'da yayımlanan gazeteler ile İsviçre'den Le Temps'ın başlıkları şöyle:

Le Monde: "Türk hükümetinin Kürt sorununa çözüm arayışı", "25 yıllık Türk-PKK çatışmasında kırılgan umut".

Courrier international: "Kürt sorununda tarihi adım".

Le Figaro: "Kürtler Ankara ile barışmak istiyor".

Le Temps:"Kürtler yeniden inanmak istiyor".

FRANSIZCA BASIN KÜRT AÇILIMI'NI BELİRSİZ BULDU!

Fransızca basınının Ankara'nın Kürt açılımına ilişkin yayınladığı yorumlarda öne çıkan sözcük "belirsizlik". Gazetelerde, Genelkurmay Başkanı'nın, Hürriyet gazetesi başyazarı Oktay Ekşi'nin ve Star Gazetesi'nden Mehmet Altan'ın sözlerinden alıntılarla, iyi niyetin altı çiziliyor, Ak Parti iktidarının kültürel hakları genişletmeyi düşündüğü ifade ediliyor.

Haberlerde, Kürtçe isimlere yeşil ışık yakılacağı, şehir isimlerinin tekrardan Kürtçeleştirilmesine izin verilceği, eğitim dili olarak Kürtçenin kullanılması, hapishanelerde Kürtçe konuşulabilmesi ve Abdullah Öcalan'ın İmralı'daki tecridine son verileceği de yine Fransızca basındaki Kür açılımı haberlerin içeriğinde yer alıyor.

Açılımın en zor noktasının ise genel af olduğunun altı çizilen haberlerde, kültürel haklarla sınırlı kalacak bir açılımın "barışa" her hangi bir katkısın olmayacağı da vurgulanıyor.

Fransız basınında Başbakan Erdoğan'ın Ahmet Türk ile görüşmesinin de önemli bir adım olduğunu ve bu açılımın tarihi bir firsata dönüştürülmesi gerektiği belirtilirken, Abdullah Öcalan'ın 15 Ağustos'ta açıklayacağı yol haritasının da bu genel barışa önemli katkıda bulunacağının altı çiziliyor.

ÖNCELİK KÜRTLERİN AÇILIMA BAKIŞI

Fransız basınındaki bütün gazeteler Türk hükümetinin açılımına değindikten sonra Doğu'ya gönderdikleri muhabirler vasıtasıyla, açılımın oralarda nasıl karşılandığını okuyucularına duyurdular. Le Monde adına görev yapan Guillaume Perrier, Şemdinli'de nabız tutarken, Le Figaro'nun muhabiri Eruh'u tercih etti. Fransız muhabirler 15 Ağustos 1984'teki merkez üssü olarak nitelendirdikleri yerlerden yazarken, Le Temps ise Diyarbakır'da, Ankara'nın Kürt açılımını halka sordu.

Şemdinli ve Eruh'ta açılım özellikle PKK'lılara sorulurken, haberlerde de PKK'nın, bir terör örgütü değil ayrılıkçı bir hareket olduğu izlenimi verilmeye çalışıldı.

Le Figaro'nun muhabiri tüm yazısını, PKK'lıların bakışına ayırdıktan sonra son cümlesini de Türklere verdi! "Türk gençliği de bu çarpışmalardan yoruldu..."

Le Figaro muhabiri, Eruh DTP İl Başkanı İbrahim Şen'in, "Haklarımız masaya konulursa dağda hiç kimse kalmaz" sözünü aktardı. Gazete, Şen'in beklentilerini şöyle sıraladı: Genel af, Kürtçe öğrenim hakkı ve Kürtlerin Türk Anayasasında bir halk olarak tanınması.

Le Monde'un muhabiri ise Şemdinli'de kitapçı baskınından yaralı kurtulan Seferi Yılmaz'ı da ziyaret ederken, Diyarbakır'da Galip Ensarioğlu'nun açılımda yer almasını istediği üç önemli nokta da Fransız basınında geniş yer buldu: Ekonomik kalkınma, daha fazla kültürel hakların tanınması ve PKK ile bir diyaloga girilmesi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 17:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35