banner39

Fransızlar, eski paraları Frank'ı geri istiyor

Ülkelerinde Euro'nun kullanmasını protesto eden Fransızlar, düzenledikleri miting ile Frank'a dönülmesini istedi.

Arşiv 18.02.2008, 10:08 18.02.2008, 10:08
Fransızlar, eski paraları Frank'ı geri istiyor


Fransa'nın Avrupa Birliği'nin (AB) para birimi Euro'yu kullanmasını protesto eden bir grup Fransız vatandaşı, başkent Paris'te düzenlenen mitingde eski para birimleri Frank'a dönülmesini istedi.

Fransa'da Euro kullanımı, başkent Paris'te protesto edildi. Paris sokaklarında, "AB parası Euro'ya hayır", "Ulus paramız Frank'a geri dönülmesini istiyoruz" sloganları atarak yürüyüş gerçekleştiren Euro karşıtları, sembolik madeni bir Frank'ı tabut gibi omuzlarda taşıdı.

Ellerinde Fransız bayrağı taşıyan göstericiler, sık sık Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy aleyhine de slogan attı. Ulusal Direniş Birliği adlı kuruluşun organize ettiği mitngde, 17 Şubat tarihinin Fransız ulusu için talihsiz bir gün olduğu ileri sürüldü. 17 Şubat tarihini, Frank'ın tarihe gömüldüğü gün olarak niteleyen gruba, sokaktaki vatandaşların da destek verdiği görüldü.

Ulusal Direniş Birliği Başkanı De la Croix, mitingde yaptığı konuşmada, "Fransız ulusunun sabrı tükenmek üzere. AB'ye üye olduk olalı dışarıda üretim, içerde tüketim var. Bu ülke bu duruma daha ne kadar dayanabilir? Üretmeyen ülkelerin batması kaçınılmazdır. Euro'ya geçtikten sonra hayat pahalandı. Fransızlar'ın yüzde 80'i, kendi parası Frank'a dönmek için can atmaktadır. Sarkozy hariç. Çünkü cumhurbaşkanı olur olmaz, ilk işi kendi maaşını arttırmak oldu" dedi.

Frank'ın yeniden kullanılmasını istediklerini vurgulayan Cloix, "İkinci Dünya Savaşı sırasında, buna benzer bir direniş gösteren ulusun evlatları olarak, bugün Kosova bağımsızlığını ilan ediyor. Fransa ise ulusal bağımsızlığını yitirmiş, bizimle birkaçı dışında ne kültürümüz ve dil birliğimizle alakası olmayan 27 ülke ile ortaklık içerisinde. Erimeye, yok olmaya sürüklenmiş bir ülkenin fertleri olmak istemiyoruz" diye konuştu.

Vatandaşların, arabalarına çeyrek depodan fazla benzin koyamaz hale geldiğini savunan Croix, bağımsız bir ulus ve devlet, kendi parasını kullanan bir millet olmak istediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?