banner15

Fransızlar IMF Başkanı'nı istiyor

2012'de Cumhurbaşkanlığına adaylığı gündemde olan IMF Başkanı'na, Fransa seçmeni geçer not verdi.

Fransızlar IMF Başkanı'nı istiyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa 'da 2012 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sosyalist Parti'den adaylığı gündemde olan IMF Başkanı'na, seçmen geçer not verdi.

Fransa'da düzenlenen bir kamuoyu araştırması, gerek ülkedeki kanaat önderlerinin, gerekse seçmenlerin, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ı gelecek seçim sonucunda Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin koltuğunda görmek istediğini ortaya koydu.

BVA adlı kamuoyu araştırma merkezinin anketine göre, ülkedeki kanaat önderlerinin yüzde 56'sı IMF Başkanı Strauss-Kahn'ın gelecek seçimleri kazanacağı görüşünde. Anket, seçmenlerin ise yüzde 49'unun bu görüşü paylaştığını gösteriyor.

Sonucu yarın Le Nouvel Observateur dergisinde yayımlanacak araştırma, IMF Başkanı olarak dünyayı etkisi altına alan mali krizi iyi yönettiği düşünülen eski Ekonomi Bakanı Strauss-Kahn'ın gelecek seçimler için en şanslı aday olduğunu gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı görevinde yarın üçüncü yılını dolduracak Sarkozy'ye ise hiç şans tanınmıyor.

Araştırmayı yapan şirket, kanat önderleri olarak siyasi parti temsilcileri ile önemli şirket ve medya kuruluşları temsilcilerinden oluşan 399 kişinin yanı sıra ülkenin dört bir yanından 18 yaşın üzerinde farklı meslek gruplarından 1084 kişiyle görüştüğünü bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2010, 04:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35